Президентът на председателя на парламента. Повод е отказът на Наталия Киселова да подложи на обсъждане и гласуване в Народното събрание предложението на държавния глава за провеждането на референдум дали да въведем еврото от 2026 година. Радев настоява Конституционният съд да обяви за нищожно разпореждането на Киселова.
Какви са мотивите на президента?
Държавният глава иска да се тълкуват две от конституционните разпоредби. Едната сочи правомощията на парламентарния председател, а другата – правото на Народното събрание да взима решения за произвеждане на референдуми. В този смисъл президентът пита Конституционния съд дали е задължително Народното събрание да се произнесе по направеното от него предложение за референдум и дали председателят на Народното събрание има право да го отклони, без да го подлага на обсъждане и гласуване в парламента. В мотивите си президентът сочи, че през 2014 и през 2015 държавен глава е внасял предложения за провеждане на референдуми и тогава Народното събрание е прилагало друга процедура – а сегашната ѝ противоречи.
Държавният глава иска задължително тълкуване на две конституционни разпоредби. Едната касае конкретните правомощия на председателя на Народното събрание да представлява парламента и да предлага на депутатите проект за дневния ред, по който да заседават. А втората – правомощието на законодателя да приема решение за произвеждане на референдум. И поставя два въпроса: Дали е задължително Народното събрание да се произнесе по предложение за произвеждане на национален референдум, направено от президента? И дали председателят на парламента може да преценява отправено от държавния глава предложение по допустимост.
В мотивите си Румен Радев посочва, че когато в миналото държавен глава е отправял до Народното събрание предложение за провеждане на референдум то е е разпределяно в ресорните комисии. Дори и парламентът се е произнасял с решение. А сега се прилага противоположна практика.
Мотивира се още, че правомощията на председателя на Народното събрание са ясно определени в Конституцията и по отношение на законодателната инициатива и актовете на парламента той няма по-големи правомощия от тези на всеки друг народен представител.
В становището към искането, президентът посочва, че само парламентът може да се произнася по въпроса за провеждането на референдум. Държавният глава иска още Конституционния съд да обяви за нищожно разпореждането, с което Наталия Киселова му връща предложението за референдум с въпроса: „Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“