Парламентът обсъжда на второ четене промени в Закона за държавния бюджет на Република България, свързан с инвестиционната програма на общините. Днес депутатите ще обсъждат и промени в Закона за еврото. И по двете теми имаше напрежение между управляващи и опозиция.
Бойко Борисов – председател на ГЕРБ: „Аз считам, че този закон трява да важи до края на следващата година и тогава да прекъсне неговото действие. Аз вярвам на Росен Желязков като най-добрият администратор в България, че е предложил закон, който в рамките на този период да може да ограничи спекулата, да могат да имат отделните органи правомощията, ако някой тръгне или го е направил, да могат да го спрат. Разбира се, между първо или второ четене всички тези организации, търговци, могат да седнат и така сме го правели години наред, веригите, да видят ценообразуването, да видят кое е наложило маслото да стане толкова скъпо и ако някой е допуснал тази спекула, съответно КЗК, другите органи да му наложат глоби, с които да върнат в бюджета парите, които са взели на българите.“
Ивайло Мирчев – ПП-ДБ: „Има проблем с цените, обаче овладяването на цените минава през нашия десен пакет от мерки. Там са включени мерки по отношение на продуктовите такси, тъй като се увеличава в момента техниката и така наречената турбоконкуренция – наше предложение, с което цените в магазините всяка сутрин в 8.00 часа биват обявявани. Нещо, което ние сме готови дори да реализираме, нещо, което очевидно управляващите не искат. Това, което ГЕРБ ни предлага обаче, е турболяв популизъм.“
Атанас Атанасов – „БСП – Обединена левица“: „Много е важно българските граждани да знаят, че имат държава зад гърба си и целият този процес по преминаване от левове към евро няма да ги лиши от нито една стотинка от техния доход. Относно търговците, това преминаване не трябва да се превърне в поредната възможност за някои търговци с нелоялни практики да натрупат големи печалби на гърба на обикновените хора.“
След близо 2 часа дебат Народното събране прие промени в Закона за държавния бюджет, касаещ инвестиционната програма на общините. Проблемът е, че са заложени проекти за 3,8 милиарда лева,
а има отпуснати средства за 1,7 милиарда, което провокира опозицията да заподозре управляващите,
че ще дават пари само на избрани приближени до тях общини.
Мартин Димитров – ПП-ДБ: „Няма нито един текст, който ги задължава да спазват поредност, да има равнопоставеност, да има прозрачност. Кметовете, близки до властта, ще получат привилегии. Вижте колегата Делян Добрев как си е заровил главата в пясъка, той явно не е видял тези снимки с герба пред Ново начало.“
Димо Дренчев – „Възраждане“: „Риба се лови в мътната вода и точно това ще се случи с това, с тази актуализация на бюджета – водата ще остане мътна, ще се плаща само на тези общини, които папкат и слушкат, а останалите ще чакат.“
Делян Добрев – ГЕРБ-СДС: „Разбирам колегите от опозицията ДБ и „Възраждане“, които в уникален синхрон говорят едно и също. Ако ние бяхме опозиция, вероятно нашата група и аз самият щях да правя такива изказвания. Работата на опозицията е точно това – да громи управляващите със съществуващи или несъществуващи факти, които за да можело този начин да подкопае управлението. Но работата на опозицията е тази. Да идва тук и в уникален синхрон да реве като Карпатска мечка за Нероден Петко. Ето това се случва. Вие ревете от парламентарната трибуна за нещо, което го няма.“
Красимир Манов – МЕЧ: „Г-н Добрев , вие от притеснение объркахте поговорката. Реве се като Карпатски вълк, а не като Карпатска мечка. Карпатската мечка от МЕЧ тепърва ще ви нагазва. Не само във финансите“.
Мехмед Салим – АПС: „Става въпрос за зависимости, където средства по ключови проекти се допускат само след доказване на вярност със снимка.“
Йордан Цонев – „ДПС – Ново начало“: „Ако изключим политизацията на проблема
на чисто експертно ниво, истината е тази- програмата е добра, програмата върши страхотна работа, програмата оправда нейния замисъл и очаквания и ние трябва да я продължим.“Мария Илиева – „Величие“: „Пълна липса на прозрачност и ясни правила кои проекти, защо точно тези влизат, защо другите излизат, какво се случва, кои отпадат и как отпадат – обяснението не е по никакъв начин достатъчно, за до разберем критериите.“