Министърът на правосъдието Георги Георгиев обяви, че са приети промени в наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт като мерки за ускоряване на съдебните производства по пътнотранспортни произшествия.
„Одобрени бяха промени в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт, като част от мерките за ускоряване на съдебните производства по пътнотранспортни произшествия. Ангажимент, който поехме преди няколко месеца към близките и роднините на загиналите при пътнотранспортни произшествия, е изпълнен от страна на Министерския съвет“, каза Георгиев.
Правосъдният министър анонсира и какви ще бъдат самите промени.
„Основната причина за забавяне на делата е липсата на достатъчно вещи лица и голямото натоварване на тези от тях, които и в момента работят. За да решим този казус, предвиждаме разширяване на хипотезите, при които съдът може да допусне изслушване на вещи лица по дела за катастрофи, така че едно и също вещо лице да бъде разпитвано чрез видеоконферентна или телефонна конференция връзка. Това в момента на практика е невъзможно, допуска се най-изключителна хипотеза, която анализирахме, че не се прилага често. Поради това с модерните технологии се надяваме да облекчим работата на съда“, коментира министърът.
Предвижда се въвеждането на изпит за вещите лица по автотехнически експертизи.
„На второ място предвиждаме въвеждането на изпит за вещите лица по автотехнически експертизи, които са ключови за разследването на пътнотранспортните произшествия. Така както юристите, когато завършат образованието си, се явяват на изпит в Министерство на правосъдието, на същия изпит ще се явяват и вещите лица, за да имат право изобщо да работят като такива. Въвеждаме задължително обучение за тези вещи лица ежегодно, което ще се провежда, финансирано от държавата, чрез Националния институт на правосъдието, така че те да повишават своята квалификация“, каза Георгиев.
Планира се и повишаване на таксите за придобиване или възстановяване на българско гражданство.
„Втората точка, по която бе взето решение днес, е за увеличаване на таксите, които се плащат от чужденци, за да станат български граждани. В момента средната такса, най-популярната за придобиване или възстановяване на българско гражданство от лица, чиито родители са българи, е 30 лева. Това означава, че тази такса е около 47 пъти по-ниска от някои от европейските държави, като средно да придобиеш българско гражданство е 25 пъти по-евтино, като държавна такса, от държавите членки на Европейския съюз. Таксите не са индексирани, не са променяни от близо 18 години, поради което се налага тяхната индексация. Увеличаваме десетократно, от 30 на 300 лева, таксата за разглеждане за придобиване на българско гражданство в тези хипотези и петкратно, от 50 на 250 лева, съответно за освобождаване от българско гражданство или за издаване на удостоверения от Министерство“, заяви министърът.
Кабинетът прие промени в наредбата за правната помощ, с което се слага край на адвокатската стачка.
„Чрез Бюрото за правна помощ към Министерство на правосъдието, държавата годишно осигурява защита. През изминалата година близо 38 000 са били консултациите и услугите, които са предоставени. Тъй като и там с години не бяха индексирани възнагражденията, това, което сме предвидили, е договорено вече с адвокатските колеги – увеличение, което е в близо 50% на годишна база, така че от 10 на 15 милиона лева да бъде осигурено финансиране годишно за тази правна помощ. Много е важно да кажем, че това не са услуги, които са за адвокатите, а са услуги, които българската държава е длъжна да предоставя на най-уязвимите групи съобразно различни международни стандарти, поради което изпълняваме този ангажимент, като увеличенията, които предвиждаме, всъщност покриват натрупаната инфлация по съответните услуги и направления през последните години“, каза министърът.