Home » Митата на Тръмп: Как ще се отразят на българската икономика?

Митата на Тръмп: Как ще се отразят на българската икономика?

by storm

И още по темата – евентуалното въвеждане на по-високи мита ще се отрази индиректно на българската икономика, смятат експерти. От пазара могат да изчезнат някои стоки или да се увеличи цената им, обясниха Георги Ганев и Владимир Сиркаров в „Денят започва с Георги Любенов“. По думите им, много по-сериозно въвеждането на мита ще се отрази на инвестиционната дейност на компаниите.

Стоокообортът между България и САЩ е сравнително малък – заема 2,5% от износа и малко над 1% от вноса на страната ни, сочат данните на министерството на икономиката и индустрията. През миналата година има намаление, както на вноса, така и на износа, а общият размер на стокооборота между двете държави е 1,58 млрд. долара. Най-много страната ни изнася отвъд океана – метали и медицински изделия. Индиректно обаче България ще бъде засегната, защото изнася продукти за европейската индустрия, която от своя страна изнася за САЩ.

Георги Ганев, икономист: „Нивото на несигурност у всички стопански деятели драматично се е увеличило. Те много по-малко знаят какво има да се случва, отколкото преди и това, разбира се, вреди страшно много на способността на световната икономика да расте, защото при увеличена несигурност всеки заделя ресурс вместо да развива, да поема рискове“.

Владимир Сиркаров, икономист: „Тарифите, митата са нещо изключително деструктивно по принцип и реално в исторически план ако се види международната търговия, разделението на труда в крайна сметка са едни от най-важните фактори за развитието на икономиката и достигането на такива нива, каквито сме в момента“.

Положителен фактор, който може да намали отрицателното въздействие на новите мита, е движението на лихвите по кредитите у нас заради очакваното ни влизане в еврозоната.

Георги Ганев, икономист: „Достъпът до кредитен ресурс на редица стопански деятели, домакинства и бизнес ще се разшири значително. Тоест хора, които сега не могат да се класират, защото банките правят внимателен анализ преди да отпуснат на някого кредит, сега ще започнат да се класират. Те ще са по-ниски лихвите по-кредитите в сравнение с това, което би било ако не сме в еврозоната. Това не означава, че ще станат по-ниски, отколкото са в момента“.

Владимир Сиркаров, икономист: „Дори при някакви малко по-сериозни флуктуации в икономическо, геополитическо отношение, има буфери, което е добре“.

По-високите мита най-вероятно ще доведат и до по-висока инфлация, прогнозират икономисти.

Вижте целия разговор с Георги Ганев и Владимир Сираков във видеото.

Прочетете също