Конкурсите за специализации в момента са непрозрачни и не дават равен шанс на най-добрите да специализират в болницата, в която желаят, казват младите лекари. Затова настояват за промени.
В здравното министерство се проведе работна среща на тема какво трябва да се промени в наредбата за специализациите. В нея участваха представители на ИК „Бъдеще в България“, БЛС, БАПЗГ, Съюза на фармацевтите и експерти от МЗ.
„В момента специализации започват колеги по фамилна линия или тези, които са работили дълго време в отделението, което не е достатъчен критерий за местата, които трябва да се заемат от хората. Не трябва лекарите да обикалят по отделенията и да се молят да им бъде отпуснато място, трябва да стане по обратния начин – след обективен изпит лечебните заведения да се борят да те вземат, защото си най-добрият кандидат“, заяви Калина Божилова от ИК „Бъдеще в България“.
Лекарите настояват и за промяна на чл. 15 от наредбата, според който лекарите специализанти не могат да получават по-малко от минималния осигурителен доход за страната – сега на практика те са назначавани на заплата от 1077 лева.
„Смятаме, че трябва да има критерии, на които специализантите да отговарят всяка година – като брой извършени манипулации, допускане до модулите им, в момента това не се спазва. Дигитализиране на системата, която регулира учебните програми, сега нещата са сведени до т.нар. книжка на специализант. Една дигитализация ще позволи нещата да се случват по-прозрачно – дали сроковете се спазват, дали се посещават тези обучения, задължителни курсове и т.н.“, добави Божилова.
Здравният министър Силви Кирилов обясни, че ще проучат опита на други държави и до 25 юли ще има готов проект. Той добави, че идеята, която обсъжда Министерство на здравеопазването, е студентите по медицина, които имат по-висок успех, да имат по-лесен достъп до специализация.
„Още преди три месеца започнахме обсъждането на тези проблеми. Общо пътищата за специализация са три – през държавна поръчка, през трудовото дело и базите, които са определени за специализации и чрез тристранни договори. Те повдигат въпроса, че когато не са държавна поръчка някои курсове се заплащат – още една възможност за търсене на решение. Повдигнаха въпроса, че не всички бази са обзаведени с модерна апаратура, но за специализантите е много важно критичното мислене. Трябва да се обсъдят възможностите и да се постави въпросът за същината и организацията на изпита за специализация и класирането. Идеята е следната – ние сме 50 човека, които са номер едно в класирането, и тези 50 човека имат право да избират от всички места, следващите 50 човека от останалите места и каквото остане за тези с най-нисък успех,“ каза министърът.
По време на срещата с младите лекари не е обсъждана темата за обвързващите договори за специализантите. Според министъра тя обаче трябва да се постави в някакъв момент. Следващата седмица ще се проведе втора среща в министерството.