Министерството на външните работи приема за сведение съдържанието на доклада, включително оценките и констатациите относно състоянието на европейската интеграция на Република Северна Македония.
Това се казва в изявление на ведомството след като днес докладът за напредъка на Скопие към ЕС беше приет, а всички предложенията на българските евродепутати бяха отхвърлени.
„Приветстваме решимостта на AFET да не допуска да бъде въвлечена в спекулативни националистически наративи, свързани с претенциите за „многовековна македонска идентичност“, които противоречат на европейските ценности за приобщаване и накърняват чувствата както на българите, така и на представителите на други общности в РСМ.
България последователно е заявявала, че няма възражения срещу съвременните „модерни“ възприятия за идентичност на която и да е личност или общност – това е въпрос на личен избор. За съжаление, манипулативното тълкуване на тази позиция от страна на властите в Скопие често служи като оправдание за неизпълнението на поетите ангажименти. Това е една от причините за забавянето на процеса на европейска интеграция на РСМ“, се казва в позицията на Външно министерство“.
Опасенията на България относно политиката на Република Северна Македония са свързани с два ключови въпроса – гарантирането на правото на българите в РСМ да се самоопределят без страх от преследване и дискриминация; предотвратяването на провокации спрямо милиони български граждани – граждани на Европейския съюз – мнозина от които са потомци на българи от географския регион Македония, посочват още от министерството.
България остава ангажирана с всички елементи от Европейския консенсус от 2022 г., чието изпълнение е единствената възможност за европейска интеграция на югозападната ни съседка. Тази позиция е категорично потвърдена с решенията на Народното събрание от юни 2022 г. и май 2025 г.