Home » Наеми в евро: Очаква ли се поскъпване след присъединяването ни към еврозоната

Наеми в евро: Очаква ли се поскъпване след присъединяването ни към еврозоната

by storm

Не се очаква съществен ръст на жилищните наеми след приемането ни в еврозоната, прогнозират експерти. Цените отдавна се обявяват в евро.

Във Варна например наемите бележат значителен ръст и това е една постоянна тенденция, която не е свързана с еврозоната.

Средната месечна сума за двустаен апартамент варира между 600 и 1200 евро. Като най-скъпо отдаваните под наем жилища са тези с модерно обзавеждане и гледка към морето.

Притеснение сред хората, които живеят под наем, все пак има. Защо, вижте в следващия репортаж.

Семейството на Иванка Христова живее под наем в двустаен апартамент във Варна. Казва, че с малко дете и една заплата, вече са на ръба на оцеляването.

„Цените на наемите скочиха драстично, много са завишени. Ние даже сме на по-нисък наем от стандартното, защото имаме уговорка с хазяите. Около 40%, може би до 50%, е наемът от заплатата. Съобразяваш се с покупките. Отделно имаш битовите сметки“, сподели Иванка Христова.

Според специалистите ако се стигне до повишение на цените – това ще са само опити за спекула.

„Наемите вече от много години в големите градове се обявяват в евро. Тоест там не очакваме някакви изненади. Можем да очакваме желание на някои от собствениците да опитат спекулативни сделки“, заяви Владислав Манов, мениджър „Продажби“ в агенция за недвижими имоти.

Купуването на собствено жилище засега е недостижима мечта за семейството.

„Повечето работодателите осигуряват на минималната работна заплата, за да се плащат по-малко осигуровки и съответно става почти мисията невъзможна. Ще заминем нататък да работим – Германия, Белгия, някъде, където има по-добри условия и за нас, и съответно и за детето“, коментира Иванка Христова.

След влизането в еврозоната се очаква повишение на доходите, а оттам и по-голям интерес към повече и по-хубави жилища под наем, прогнозират експерти. Това след време ще качи цените, но не и през първата половина на 2026 година, когато се очаква задържане на пазара, казват още те.

„Навлизането ни в еврозоната кара хората да отложат и да намалят своите потребности в някакъв период, за да изчакат, за да има някаква повече яснота какво точно ще се случи“, каза още Владислав Манов, мениджър „Продажби“ в агенция за недвижими имоти.

Специалистът съветва хората да се възползват от периода, в който разплащането ще става и с двете валути, за да предоговорят и анексират договори си, като ги съобразят с финансовите си възможности.

Прочетете също