Черешопроизводители от пловдивско не успяха да кандидатстват за обезщетения за измръзнали овошки заради“кратките“ според тях срокове, определени от министерството. Изключително ниските температури през април унищожиха над 300 000 декара различни култури в цялата страна, като само измръзналата черешова реколта надхвърля 100 000 декара. Подадените заявления за подпомагане са близо 5 000.
Въпреки, че се оказва с напълно унищожена черешова реколта, Олга Жилова от село Брестник не успяла да кандидатства за обезщетение.
Олга Жилова, земеделски производител от село Брестник: „Толкова години все е имало някакви екстремни ситуации, но толкова екстремна като тази година просто за първи път се случва. Изчаквах до последно да видим дали все пак няма да има нещо запазено“.
10-дневният срок, в който трябва да се заяви, че продукцията е на 100% унищожена, е прекалено кратък, обяснява земеделката.
„Тъй като не можем да направим реална преценка в какъв процент е щетата, колко плод е останало по дърветата и така изпуснахме срока“.
Точната преценка е важна, защото ако се кандидатства за това подпомагане, не може да се ползва друга мярка. А ако контролната комисия оцени щетата на под 100%, земеделецът губи право и на двете.
Крум Мирчев , земеделски производител от Брестник: „Казват ми ако имаш 20 череши на дървото, не се знае дали ще ти дадат тея пропаднали площи! А ние с 20 череши как да си покрием разходите? Колко трябва да продаваме тая череша, за да избием разходите“.
Според земеделското министерство заради натрупаните почивни дни тази година срокът за подаване на заявления за обезщетения на практика се е удължил почти до края на април.
Петър Кировски, директор Дирекция Растениевъдство в МЗХ: „В момента финализират вторите огледи там, където е имало съмнение и няма от първото посещение веднага издаден протокол, посещават ги втори път финализират протокола и изпращат данните към министерството. Ние сме били достатъчно толерантни да кажем, че когато на дървото има незначителен брой плодове останали т.е. икономически не е изгодно да се бере и да наемат хора за бране, ние сме дали такива инструкции на комисиите да ги приравнят към 100%“.
Все пак възможно е за догодина сроковете да бъдат удължени. А от тази година в помощ на стопаните действа наредба, по която могат да бъдат подпомагани при сключване на застраховки срещу измръзване, настъпило преди 20 април. Досега застрахователите отказваха подобен риск.
„Земеделските стопани да се заявяват по нея т.е. от тази год по стратегическия план за развитието на земеделието в страната има вече възможност за такава застраховка от тази год от 25-та напрактика кампания“.
Работна група в министерството довършва и уредбата на т.нар. Взаимоспомагателен фонд, който ще удържа по процент и половина от директните плащания на всеки стопанин. От него ще идват помощи при различни загуби – от климатични до чисто пазарни.