Home » „Образованието е право – не привилегия“: Протест заради високите студентски такси

„Образованието е право – не привилегия“: Протест заради високите студентски такси

by storm

Студентски протест под надслов „Образованието е право – не привилегия!“ се провежда в момента пред сградата на Ректората в столицата.

Той е провокиран от силно повишените такси за студентите в платеното обучение във висшите училища. В някои специалности таксите са увеличени в пъти и стигат над 20 000 лева. В парламента депутатите обсъждаха промени в Закона за висшето образование, за да се намали скокът в таксите.

Студентите категорично се противопоставят на рязкото повишаване на студентските такси за платено обучение в държавните университети в България. Това увеличение според тях е несправедливо и би затруднило достъпа до висше образование.

Организатори на протеста са студенти от Юридическия факултет на СУ, но в него се включиха и студенти от цялата страна. Проблемът всъщност е формулата, по която се изчислява размера на таксата за платено обучение – в закона сега пише, че е 100% от сумата, която държава плаща за студент държавно обучение, таксата която плаща самия студент и оценката за качество на специалността.

В парламента вече се обсъжда законопорект, който да промени тази формула и таксите да намалеят. При студентите заварено положение няма да има промяна в таксите.

От СУ предлагат таксата да стане 60% от средствата, които държавата предоставя за издръжката за обучението на един студент държавна поръчка плюс таксата, която плаща един студент държавна поръчка.

Промяна на формулата, по която се изчисляват таксите за платено обучение – за това настояват студентите. В момента за определени специалности увеличението е 300%, което може да се окаже непосилно за много кандидат-студенти.

Според ректора на Софийския университет Георги Вълчев проблемът съществува, но е преекспониран. Той предлага компромисен вариант.

„Да се редуцира до 60% тази сума, тъй като все пак трябва да има икономическа логика. Не можем да вървим към цялостно изравняване на студентите, които са държавна поръчка с тези, които са платено обучение. И второто, което предложихме и което е изключително важно действително да се приеме този принцип на „завареност“. Когато поемем ангажимент към студенти не можем така в движение да сменяме такси“, каза Вълчев.

На първо четене в парламента се разглежда законопроект за промени в Закона за висшето образование, които да намалят сумите, които ще плащат студентите платено обучение.

„Надяваме се да се приеме до края на месеца и във всички случаи ще влезе в сила за идната учебна година – тоест няма да има предпоставки административно да се увеличават такисте за студентите платено обучение. Подчертавам платено обучение, защото става въпрос само за тях. Те са много по-малко от тези държавна поръчка – най-много са в СУ. Там са 900 платено от 20 000. Колкото дава държавата за един студент държавна поръчка, толкова трябва да бъде таксата за платено обучение. Сега ще направят народните представители частично развързване на тази разпоредба. Няма да има административна принуда за увеличаването на таксите тази учебна година. От друга страна трябва да се увеличават, но не скокообразно. Апелирали сме към ректорите сега при записването, ако може да не събират високите такси. Имаме солидна увереност, че сега законът ще влезе за идната учебна година. Апелирахме да събират ниските такси, пък след това да се досъберат. За записването е необходимо да дадат платежно нареждане студентите. И това съответно е довело до една уплаха. Наблюдаваме и отлив на чуждестранни студенти заради високите такси. Винаги, когато такива сложни процеси се управляват през формули, се стига до подобни ситуации. Таксите от платеното обучение се определят основно от три компонента – издръжката, която получават различните висши училища, таксите, които плащат редовните студенти, и коефициентът, който имаме за качество. И накрая комплексна оценка. И тъй като Софийският университет е водещ в повечето професионални направления, при нас най-много се качва с този коефициент размерът на таксата“, обясни Красимир Вълчев, министър на образованието.

Прочетете също