Home » Образованието сближава: Диалог между студентите от България и Северна Македония

Образованието сближава: Диалог между студентите от България и Северна Македония

by storm

30 студенти от университети в България, Северна Македония, Франция и Германия през последните две седмици посетиха няколко балкански столици – Скопие, Прищина и София. Те са участници в проект, финансиран от Френско-германското младежко бюро и подкрепен от посолствата на Франция и Германия в България и Северна Македония.

Пътуващият летен университет „Да преосмислим Европа заедно“ дава възможност на студентите по политология и международни отношения от България, Северна Македония, Германия и Франция да участват в срещи с експерти, бивши президенти, премиери от западнобалкански държави, както и депутати, дипломати, представители на неправителствени организации и учени, занимаващи се с Европа и Балканите и да дискутират теми, свързани с интеграцията и засилването на връзките между тях.

В София студентите имаха възможност да разговарят с членове на парламентарните комисиите по външни работи, по европейските въпроси към българския парламент, и експерти от Европейския съвет за външна политика, както и от Софийския форум за сигурност. Дискусиите бяха свързани с бъдещето на Европейския съюз, рисковете за европейската отбрана и сигурност в Черноморския регион и перспективите за разширяване на ЕС към Западните Балкани. Българо-македонските отношения също бяха във фокуса, намесата на външни сили в тях, както и сложните отношения между Белград и Прищина.

Ментори на студентите от София, Скопие, Берлин и Париж бяха д-р Петя Георгиева от департамента по политически науки в НБУ и проф. д-р Иван Дамяновски от департамента по политически науки в Университета „Св. Св. Кирил и Методий“ в Скопие. Според Петя Георгиева студентите са имали интерес към ставащото на Балканите.

д-р Петя Георгиева, департамент по политически науки в НБУ: „Виждаме, че се отвори погледът както от страна на българските студенти по отношение на проблемите, надеждите, идеите на техните македонски колеги, също така се надявам, че и от македонска страна добиха по-реална представа за това какви са настроенията и ценностите на българските им колеги. Смятам, че беше особено обогатяващо и за студентите от Германия и Франция, които имаха само теоретични познания, но на място получиха теренен опит и успяха да видят как комуникират българските и македонските студенти и участваха в съвместни занимания.“

От своя страна проф. д-р Иван Дамяновски беше категоричен, че младите хора от региона, но и от Германия и Франция, могат да работят заедно и да допринасят за стабилността на Балканите.

д-р Иван Дамяновски от департамента по политически науки в Университета „Св. Св. Кирил и Методий“: „Да, те се разбират. Дори когато се вземат предвид проблемите в момента, които влияят върху цялостните двустранни отношения не само в политически, но и в обществен план. Когато става дума за тази група студенти, които са в София, а преди това в Скопие, нямаше пример да не се разберат или конфликт, който да не може да се реши през цивилизован дебат. Моето впечатление още от първия ден е, че групата от студенти от България и Македония, и в по-широк план с техните колеги от Германия и Франция, още от първия момент се сработиха. Те имат много високо ниво на социализиране, което включва на общуване и приятно прекарване. Един от студенти спомена, че за тях от това академично пътуване е неформалната комуникация извън официалното общуване на лекции и посещения в различни институции. Когато става дума за такъв профил от студенти, които следват обществени науки, моят опит, който се базира на сходни срещи, е почти същия. По-проблематични са други категории на млади хора в двете страни, но това важи и за по-широкия регион, които нямат такова общуване помежду им. Тези групи са онези, които са най-податливи на радикализация и използването на националистическа риторика, за които научаваме от медиите.“

– БНТ: Вие бяхте и в Прищина и имахте среща с премиера на Косово Албин Курти. Как изглеждат проблемите между Косово и Сърбия в очите на студентите и бъдещите дипломати и специализанти по регионални и международни отношения?

– Проф. д-р Иван Дамяновски: „Аз мога да говоря за нашата група, защото за съжаление, нямахме възможност в Косово да дискутираме с техни студенти. Тази група имаше възможност да се запознае с друг тип на конфликт от проблемите, които в момента имат помежду си България и Северна Македония. Така че мисля, че студенти от Германия и Франция, които не са толкова в тази проблематика и политическата динамика, се вижда колко сложни могат да бъдат тези въпроси. И колко по-голямо предизвикателство може да бъде решаването на подобни двустранни спорове, които имат още по-дълбоко историческо измерение. Те имат и едно друго измерение на преминал наскоро истински конфликт. През тази година имахме нещо по-различно от миналата година, да се посети още една държава, където да се дискутира още един проблематичен пример в региона, отвори нови възможности как да се постигне задоволително ниво на помиряване както между държави и техните народи. Видяхме как изглеждат конфликти, които имат етнически проблем в миналото. Така че този летен семинар влиза в процес на разширяване на иновациите и конфликтите е всъщност много добра възможност за тези млади хора, които да се запознаят със сложността на политическия и обществен живот в този регион“.

Организаторите имат за цел да засилват диалога на студентско равнище между балканските държави с техните връстници от Германия и Франция, за да могат те да развиват и надграждат единния европейски проект, които е изложен пред сериозни предизвикателства. В него целта е насърчаване на диалога между млади лидери от Хумболтов университет на Берлин, Нов български университет в София, парижкият Кампус Sciences Po в Дижон и Университета „Св. Св. Кирил и Методий“ в Скопие. Програмата включва и учебни посещения освен в Северна Македония, Косово и България, но и в Германия и Франция.

Прочетете също