Home » Очаква ли ни промяна в цените на имотите с приемането на еврото?

Очаква ли ни промяна в цените на имотите с приемането на еврото?

by storm

Над 20 години недвижимите имоти у нас се предлагат в евро. С това са свикнали и купувачите, и продавачите. Често обаче сделките се сключват в лева – заради по-изгодния лихвен процент при теглене на банков кредит.

С влизането ни в еврозоната, продажбите най-сетне ще се сключват с една и съща валута. Браншът отчита нарастване от близо 30% при търсенето на имоти от началото на годината и ръст на цените с 18% през първото тримесечие спрямо същия период на миналата година.

Полина Стойкова от години следи имотния пазар у нас. Казва, че от началото на 2025 г. нараства търсенето на двустайни апартаменти – вероятно с цел инвестиция на спестени пари.

„Може би с 30 до 50% нараснаха запитванията и хората като че ли бързат да сключат сделки, а същевременно собствениците на имоти отлагат предлагането им на пазара може би до влизането им в еврозоната. Лихвите по кредитите все още са много ниски и те стимулират търсенето от страна на купувачи особено на такива, които търсят своя първи дом“, коментира Полина Стойкова, експерт по недвижими имоти.

По-голямото търсене води и до ръст на цените от началото на годината. Експертите очакват с приемането на еврото те да се успокоят.

„Темата за еврозоната се експлоатира вече не последните шест месеца, а се експлоатира три години. Аз смятам, че тази тема вече се е изчерпала по отношение на цените и именно заради това смятам, че с приключването на това и приемането ни в еврозоната цените донякъде ще се успокоят. Не казвам, че ще спрат да растат, но това ще бъде с по-бавни темпове отколкото през тази година“, каза Александър Бочев, председател на Национално сдружение „Недвижими имоти“.

Имотният пазар е готов за приемането на общата европейска валута. До 2004 г. жилищата се търгуват в долари, а след това – в евро.

„От догодина може би ще имаме възможност да плащаме във валутата, в която се договаряме и до момента голяма част от сделките се заплащат в евро и се договарят в евро. Към момента беше избор на двете страни по сделката дали ще използват евро или лева, за да се разплатят“, обясни Полина Стойкова.

По данни на Агенцията по вписванията, сравнително малък процент от българите купуват или продават имоти.

„Вписаните сделки в Агенция по вписванията на годишна база са между 200 000 и 250 000, а България е около 6,7 милиона. Това прави около 3% от населението всяка година купува или продава имот. Ако говорим за кредитиране – да, има повишаване на кредитирането, но то е в много малки рамки като процент от населението“, коментира Александър Бочев.

Според председателя на Националното сдружение „Недвижими имоти“ броят на сделките ще продължи да расте до края на годината, а вероятно и след фактическото приемане на еврото на 1 януари 2026 г.

Прочетете също