Безплатните лекарства за деца до 7-годишна възраст се отлагат, въпреки заделените в бюджета на Здравната каса 10 милиона лева. Отпускането им трябваше да стане факт днес, но това не се случи заради липса на интерес от страна на фирмите-доставчици на лекарства.
От днес децата до 7-годишна възраст трябваше да имат безплатни лекарства, включително антибиотици, за лечение на остри вирусни заболявания. Това, обаче, не стана, въпреки заделените в бюджета на Здравната каса 10 милиона лева.
Причината – липса на интерес от страна на фирмите доставчици на лекарства. Днес стана ясно, че в Националния център по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти и в Здравната каса са подадени три заявления за включване на широкоспектърни антибиотици за лечение деца.
Те ще бъдат разгледани в петък, за да бъдат включени в Позитивния лекарствен списък.
Безплатните лекарства за деца биха облекчили бюджета на младите семейства.
„Аз подкрепям да има безплатни лекарства, както в цял свят. Едно лечение на малко дете е в порядъка на 50-100 лева“.
„Един сироп за кашлица струва към 15 лева, антибиотик, да не казвам, че към 30 лева отива“.
Въпреки неспазения срок, здравният министър увери, че безплатни лекарства за деца до 7-годишна възраст все пак ще има. От следващата седмица.
Силви Кирилов – министър на здравеопазването:
„Министерството измени наредбата още в средата на юни месец, след което беше в НЗОК. Предварително ние бяхме изпратили писма към притежателите на разрешение за употреба…..Имали са проблем с някои наименувания. Предприети са действие. Това, което аз мога да съдействам е да ускорим процедурата по цени реимбурсирани, в петък това ще го направим“.
Три са подадените заявления към този момент за безплатни антибиотици от притежателите на разрешение за употреба.
Костадин Ангелов – депутат от ГЕРБ-СДС:
„В петък Националния съвет по цени и реимбурсиране ще проведе извънредно заседание, на което ще вземе решение за включването в позитивния лекарствен списък. А в понеделник АСТА трябва да пренастрои цялата си система, за да могат договорните партньори, общопрактикуващи лекари и специалисти и аптеки да ги изписват“.
Във Варна лекарите са раздвоени относно мярката.
д-р Николай Христов – общопрактикуващ лекар:
„Не смятам, че превръщането на този тип лекарства в безплатни ще ограничи антибиотичната употреба, което е изключително важно“.Юлияна Йоргова – педиатър:
„Когато епидемиите изискват по-продължително лечение на детето, сумите, които трябва да платят родителите, са в ущърб на бюджета. Така те ще могат да купуват повече плодове, по-здравословни храни“.
117 заболявания влизат в Списъка на Здравната каса, лекарствата за които ще се поемат от държавата за деца до 7 години.