Добрата история днес идва от Пазарджик. В заведението на една от болниците там назначиха на работа две момичета със синдром на Даун, които се справят повече от прекрасно и вече са любимки, както на персонала на болницата, така и на пациентите.
Ели и Стефи са израснали в Дом за деца с интелектуални затруднения в София, а от над 10 години живеят в Център за настаняване от семеен тип в пазарджишкото село Хаджиево. За момичетата намирането на работа се оказва много трудно.
Златка Грудева –изп. директор на сдружение „Егида“: „Използвахме програмите на Бюрото по труда, които за съжаление са за 6 месеца. След това те не остават на работа. В един момента се бяхме … вече на ръба на отчаянието, че никой от работодателите не иска да повярва в тях“.
До момента, в който ръка на момичетата подава частна болница В Пазарджик. Те се свързват с Центъра и така от месец младите дами са назначени като сервитьори на 4-часов трудов договор. Работата им доставя огромно удоволствие, а усмивките дори и за миг им не слизат от лицата им.
Харесва ли ти работата?
Да. Да.
Златка Грудева – изп. директор на сдружение „Егида“: „Те не са по-различни. Те са си част от нас. Да. Имат нужда от подкрепа, но не от изолация. Те са много отговорни. Те са много позитивни. Когато ги попитате каква им е мечтата – мечтата им е да започнат работа“.
Двете момичета приемат ежедневната си работа голяма отговорност и съвест. Чувстват се оценени, приети и равни, а с повечето посетители дори са станали и приятели.
д-р Елисавета Георгиева – акушер-гинеколог: „Не случайно им казваме слънчевите деца, защото те са една непрекъсната усмивка – нещо, което е същество добронамерено към всички, което е готово да помогне на всички“.
Златка Кюлюмова: „Обслужването е невероятно с тези девойки. Всичко е прекрасно и те са много готини“.
Алена Малинова: „Усмихнати, лъчезарни деца. Работят. Отговорни са. Винаги са усмихнати. Никой не ги е приел като по-различни от нас“.
Лекарите припомнят, че Синдромът на Даун не е заболяване, а генетична аномалия. А специалистите, които работят с хора със специални потребности се надяват повече работодатели в България да последват примера на болницата в Пазарджик.