Home » Парламентът прие правилата за дейността на Номинационната комисия

Парламентът прие правилата за дейността на Номинационната комисия

by storm

Парламентът прие правилата за дейността на Номинационната комисия и процедурата по избор на членове на Комисията за противодействие на корупцията.

Предложението беше подкрепено от 122 народни представители – от ГЕРБ – СДС, „ДПС – Ново начало“, „БСП – Обединена левица“, „Има такъв народ“, както и от двама нечленуващи в парламентарна група. Против гласуваха от ПП – ДБ, „Възраждане“, АПС, МЕЧ и „Величие“. А двама се въздържаха от вот.

Дебатът беше прекъснат на няколко пъти заради поискани почивки от парламентарните групи. Правосъдният министър Георги Георгиев, който също беше в зала, се обърна към депутатите, че няма нищо против да почиват три пъти за два часа. И добави, че кипи интелектуален труд, който остава скрит за българските граждани.

Георгиев посочи, че правилата за номинационната комисия са важни заради средствата по ПВУ.

Изискването за второто плащане за ПВУ е да се предвидят гаранции, с които ръководството на комисията да се избере без политическо влияние, посочи Лена Бориславова от ПП – ДБ. По думите й единствената гаранция е конституирането на номинационната комисия. Не могат да си изберат омбудсман. Освен всичко вече може да заседава с четирима, добави Бориславова.

Твърди се за намалени гаранции. Кой Ви намали гаранциите, като решенията са същите. С тези правила няма да намалите на четирима членовете на комисията, отговори правосъдният министър.

Народните представители отхвърлиха предложението на Лена Бориславова от ПП-ДБ номинационната комисия да се конституира, едва когато има избран омбудсман.

Отхвърлено бе и това на народният представител от „Възраждане“ Петър Петров – за изискване към кандидата за член на КПК да няма задължения към частни кредитори.

С приетите правила, съставът на номинационната комисия ще се състои от петима членове, предложени от Върховния касационен съд, Висшия адвокатски съвет, Министерството на правосъдието, институцията на омбудсмана и Сметната палата.

Вчера депутатите приеха на второ четене промени в Закона за противодействие на корупцията, според които номинционната комисия вече ще може да взима решенията с 2/3, вместо единодушно. Или при наличието на най-малко четирима представители, вместо на пет.

Също така бе прието членовете на Комисията за противодействие на корупцията да се избират с обикновено, а не с квалифицирано мнозинство.

Прочетете също