Home » Петър Колев: България трябва да има ясна позиция за присъединяването на страните от Западните Балкани към ЕС

Петър Колев: България трябва да има ясна позиция за присъединяването на страните от Западните Балкани към ЕС

by storm

Текстовете за „македонските език и идентичност“ в годишния доклад на Европейския парламент за Северна Македония бяха заличени. В отговор премиерът на РСМ Християн Мицковски заяви, че „България иска да унищожи македонската нация и блокира Македония още от 1990 година, когато България направи жест и ни призна като държава, но не и македонските език, народ и нация.“

Според Петър Колев – политик и публицист от РСМ, развръзката на казуса е успех за България.

БНТ: Според докладчика Томас Вайц, присъединяването на Скопие към Европейския съюз е несправедливо блокирано от твърде дълго време поради двустранни спорове. Откъде всъщност минава пътят на Скопие? През София или Брюксел?
– За мен винаги е бил ясен отговорът на този въпрос. Добросъседските отношения и уважаването, т.е. зачитането на човешките права са в основните фундаменти на Европейския съюз, така че няма как, която и да е страна от Западните Балкани, да иска да се присъедини към Европейския съюз и нейният път да не минава през техните съседни страни, които са вече членки на Европейския съюз, дали става въпрос за София или Атина, в конкретния казус няма никакво значение. Но днешният ден е изключително важен и положителен за нас, българите и за България смятам, защото когато работим усилено и задружно и когато всички политически фактори в страната, включително и делегацията ни в Европейския парламент, работи синхронизирано и целенасочено, успехите се постигат.“

Заличаването на „македонски език и идентичност“ в доклада за напредъка на РСМ по пътя ѝ за еврочленство според Петър Колев е положителна новина както за българите в Македония, така и за българското общество.

„И смятам, че един от ключовите моменти или може би поуки, които трябва да си направим като общество от това, което се случи, е, че според мен е крайно време България да започне да действа активно в посоката за присъединяването на Западните Балкани като изгради своя ясна стратегия и визия и последователна политика, която да отстоява. Защото в противен случай това, което ни се случи сега, този дипломатически шамар, който получихме преди около месец с тази външна комисия в Европейския парламент и ясните сигнали, че когато не сме активни и не работим по този въпрос, може да ни последват различни изненади, които да бъдат за наша сметка и за сметка на нашия национален интерес, смятам, че трябва да ни бъде обица на ухото. Също така на част от българския политически елит смятам, че трябва да бъде обица на ухото и действието на унгарските евродепутати и ясната позиция на Унгария по темата Република Северна Македония и това, че тази страна, за съжаление, по редица други въпроси, но и по този въпрос действа в ущърб на националните интереси на България. Така че смятам, че от това, което се случи, имаме една много положителна новина за България, но и много поуки, които трябва да извлечем като общество и особено политиците ни и евродепутатите ни.“

Прочетете също