Когато има основателни съмнения за корупция, трябва да бъдат проверени. Така депутатът Петър Петров „Възраждане“ от коментира в студиото на „Денят започва“ ареста на кмета на Варна Благомир Коцев. Според думите му обаче, Комисията за борба с корупцията действа като орган за политическа репресия.
„Не бих желал да обсъждам делото по същество, защото не съм запознат с материалите, но виждаме как се използва Закона за противодействие на корупцията за политически поръчки“, заяви Петър Петров.
По думите му антикорупционната комисия е получила разследващи функции с гласовете на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС и се е превърнала в инструмент за репресия.
„Това, което се случва, единственото, което мен ме притеснява, е двойният стандарт. Когато преди пет месеца ние протестирахме и когато имаше пак арестувани, тогава нямаше такива масови протести от страна на същите тези демократи.“
Депутатът коментира и участието на чужди посланици в протестите:
„Представяте ли си на протест „за“ запазване на еврото да имаше руски или китайски посланик? Тогава вашето студио щеше да продължи до след нощ. Цялата група на ПП-ДБ щеше да е тук да обяснява как има намеса във вътрешните работи на страната.“
Петров е категоричен, че Комисията за борба с корупцията в момента действа като орган за политическа репресия.
„Затова и ние внесохме законопроект, и то беше първият законопроект, внесен в предишното Народно събрание, който да направи така, че действията на тази комисия да станат прозрачни. Тогава всички тези демократи гласуваха против. При сегашните ѝ правомощия, тя действа единствено като орган за политическа репресия. Няма как да подкрепим подобно нещо.“
Народният представител не отговори конкретно дали партия „Възраждане“ би подкрепила законопроект на ПП-ДБ за закриване на антикорупционната комисия.
„Нека все пак да го предоставят, защото досегашните им ялови законодателни опити в това отношение… Отново ще напомня – те гласуваха „за“ този закон, през 2023 г.“
Попитан дали „Възраждане“ имат сделка с ГЕРБ за позицията им за имунитетите, Петров отговори:
„Няма как да дадем нищо на ГЕРБ. Ние сме създадени да се борим срещу модела на ГЕРБ и модела на Пеевски и няма как да има сделка между „Възраждане“ и ГЕРБ. Ние всичко гласуваме срещу предложенията на ГЕРБ.“
„Искането за сваляне на имунитетите е смехотворно. Ако говорим за Ивайло Чорбов, един от четиримата – човекът пет месеца след този прословут протест не е направил абсолютно нищо, което да даде основания да се предполага, че ще извърши друго престъпление или ще се укрие, което са двете предпоставки да бъде задържан. Иска се несправедливо сваляне на имунитетите заради протест.“
Депутатът подчерта, че недоволството срещу въвеждането на еврото ще продължи и че „мачът не е свирен“.
„Недоволството ни срещу еврото е и недоволство, че няма референдум, че няма питане. Което за мен е още по-фундаментален въпрос, няма да се откажем от желанието си българските граждани да бъдат питани и да има референдум.“
Според думите му бизнесът и работещите в сферата на услугите са готови да вдигнат цените след въвеждането на единната европейска валута и няма пречка затова.
„Хората са подготвени да увеличават цените на стоките и услугите. Тогава да попитаме – защо това се случва точно на 1 януари 2026 г.? Именно защото тогава се приема еврото. Къде са институциите последната 1 година? Няма ги, затова и ще продължим протестите. Цените растат, но доходите не растат. И рано или късно този протест ще еволюира в един социален протест. И именно тогава основната движеща сила няма да сме ние от „Възраждане“, а българските граждани, които с протести ще свалят правителството.“
„Първо – няма свирен мач. Второ – българският народ е достатъчно упорит. Няма само ползи от приемане на еврото, има и негативи“, категоричен е Петров.
Вижте целия разговор във видеото