Home » Ползите и рисковете от въвеждането на еврото обсъдиха от Съвета за икономически анализи

Ползите и рисковете от въвеждането на еврото обсъдиха от Съвета за икономически анализи

by storm

Два основни риска пред България след приемане на еврото очерта вицепремиерът Томислав Дончев на третата конференция на Съвета за икономически анализи. Дончев обаче посочи, че ползите са много повече, включително и че ще бъдат спестени 1 милиард лева трансакционни разходи.

Ползите за България след приемането на еврото, сред които по-лесен достъп до финансиране на страната и повишено доверие, надхвърлят рисковете пред икономиката, заяви Томислав Дончев. Вицепремиерът даде и срок от 3 месеца след влизането ни в еврозоната да изчезнат страховете на хората:

„Има ли рискове, свързани с приемането на България в еврозоната? Има, и са съвсем различни от публичния наратив. Ако има рискове, това са основно 2. Всичко останало са ползи. Можем да коментираме вибрация на цените в първия месец-два, което е несъществен риск при работещ, по-същественият риск е опасността от бързо задлъжняване. Аз съм абсолютно убеден, че към март 2026 година голяма част от страховете, които се рециклират или се коментират в момента, ще са отминали напълно.“

Експертите посочиха още ползи пред страната и три намаляващи риска.

Пламен Ненов, Съвет за икономически анализи: „Моите комшии в Осло започнаха да различават България от Унгария. Първо, рискът, свързан с обменния курс, който за България е ограничен, понеже сме във валутен борд, но го има донякъде. Вторият риск, който се намалява, е свързан с волатилност в лихвените нива, понеже сега ще имаме вече политиката на ЕЦБ, и третият риск, донякъде, е политически риск.“

Атанас Пеканов, икономист: „Говорим много за цени, цени, цени в последните дни, страхове от инфлация, минерална вода и различни други такива теми. Обаче ми се струва, че забравяме да наблегнем на най-важната цена – цената на труда, това е най-важната цена в една икономика.“

От Съвета за икономически анализи смятат, че еврозоната е най-добрата алтернатива на Валутния борд.

Доц. Ралица Симеонова-Ганева, Съвет за икономически анализи: „Валутният борд е интересен механизъм и беше въведен в много тежки времена. Беше предшестван от една хиперинфлационна криза, която всички преживяхме и мнозина помнят. Българският лев не е това, което е бил в края на 19 век – ние 4 пъти сме сменяли валутата си, така че това не е онази оригинална валута, за която говорим с огромна носталгия.“

Вицепремиерът, който председателства Съвета, се се обърна към експертите от него да дават на властта различни гледни точки и критики.

Томислав Дончев, вицепремиер и министър на иновациите и растежа: „В политиката най-опасен е очевидният консенсус.“

Веднага получи и съвет – фискалната консолидация е нужна за борба със спекулата.

снимки: БТА

Прочетете също