Home » Преди да влезем в еврозоната – какво мислят хората от малките населени места

Преди да влезем в еврозоната – какво мислят хората от малките населени места

by storm

Приемането на еврото като валута се очаква да се случи след по-малко от година. Специалисти казват, че това не бива да плаши българите. Напротив – новата разменна единица ще отвори вратите на страната ни за много европейски програми. Мненията сред обществото са разнопосочни, но близките на семействата, които от години живеят и работят в чужбина приемат положително смяната на валутата.

Хиляди българи живеят и работят в страните от Европейския съюз от години. За тях еврото не е нещо ново, а всъщност вече е част от ежедневието им. Споделят, че приемането на новата валута ще е само една формална стъпка към по-голямо финансово удобство.

„За мен е по-лесно. Да речем, като се прибирам в България, няма нужда да ходя в бюро да обменям

еврото. За мен не е проблем и не ме притеснява. Аз мисля, че щом сме в Европейския съюз трябва да свикват хората. Искат, не искат“, коментира Даниела.

Еврото не плаши жителите на малките населени места в България, защото гастарбайтерите вече го познават. В село Осеново почти всяко семейство има по един член, който работи в чужбина. Двамата синове на Владимир, също. Пращат пари редовно. По-често по банка, рядко кеш. Затова той не се притеснява, че ще работи с другата валута.

„Те ги пращат на жените, на снахите.

После вие си ги обръщате или по банков път? И няма притеснение?

Не, не, не“, обясни Владимир.

„Аз работих много години в чужбина. Бях първо в Крит, Кипър, Белгия и съм се справял сам“, разказа друг гражданин.

„Едно време съм пращала. Моите деца като ги пращах в България евро по банков път на майка ми и баща ми. Моят баща е съвременен, така че той никога не му е било проблем в евро. Той също е „За“. Пътуват и те. Тук много пъти като идват, за тях също е удобно да имат евро“, каза Даниела.

За хората, които вече живеят на границата между два свята – българския и европейския – еврото е просто логична стъпка, а не повод за тревога. Опитът им от чужбина се превръща в техния най-силен съюзник в процеса на адаптация.

Прочетете също