Застрахователните и банковите договори ще се сключват при обявени две цени – в евро и в лева. Плащанията на вноски по тях, също до края на януари догодина ще може да се плащат в левове, но след това – единствено в евро.
Това съобщиха в студиото на „Бизнес.БГ“ от Асоциацията на банките в България и от Аоциацията на българските застрахователи. Смяната на валута няма да бъде причина за повишаване както на лихвите по кредитите, така и на застраховките.
Николай Станчев, председател на Асоциацията на българските застрахователи: По специално в застраховането изискването е общата сума по новите застраховки да се показва в евро и в лева, както, ако има разсрочено плащане, сумите да се обозначават двойно, сумите на вноските
БНТ: Така че ако вноската ни е в тази година, ще е в лева, ако е догодина – в евро?
Николай Станчев: Точно така, като има един преходен период, в който може да се плаща и в евро и в лева. Това е един месец след въвеждане на еврото. Също така съобщения за предходни полици, които са сключени преди този период, също трябва да се обозначават задълженията на нашите клиенти в двете валути. Мога да кажа, че някои от застрахователите и някои от банките вече са въвели двойното обозначение, без това да е задължително по закон. Просто за да дадем повече време на клиентите да се подготвят, да се адаптират и да могат много по лесно да сравняват цените.
БНТ: Да останем още малко на терена на застраховането, понеже започнахме от частното – има един друг въпрос, който вълнува клиентите. Ще бъдат ли задължително двойно обозначавани и начислявани данъци и такси – вноските към гаранционния фонд?
– Не, те няма да бъдат двойно обозначавани. Не мисля, че има и нужда, защото е важно какво плаща накрая клиентът.
БНТ: При банките същите ли ще бъдат изискванията – вече кредитите да са в лева и евро, независимо в каква валута ги теглим? По отношение на депозитите ситуацията подобна ли е?
Неделчо Неделчев, член на УС на Асоциацията на банките в България: Повечето банки вече са готови с двойната визуализация. Освен трансакциите, всички салда по депозити и по кредити са в двете валути и само да допълня, че двойната визуализация ще остане 12 месеца след приемане на еврото. Не само за финансовите институции, но и за всички други цени. Това ще позволи на всеки достатъчно дълго време да сравнява промяната на едната валута в другата. При банките е много широк кръгът на показателите на данните, които трябва да бъдат визуализирани в двете цени и банките се подготвят от 2022 година по този въпрос. В последните месеци мисля, че повечето колеги вече са готови и клиентите могат да видят своите салда и своите транзакции в двете валути.