Софийската градска прокуратура привлече четирима обвиняеми и постанови задържането им за срок до 72 часа по разследване за корупция в Община Варна. Това са кметът и общинските съветници, задържани след акцията на Антикорупционната комисия, както и съдружник от фирмата, спечелила разследваната обществена поръчка – Ивайло Маринов.
Четиримата са обвинени за престъпления по служба, подкупи и изпиране на пари.
Кметът и общинските съветници са обвинени за това, че през август миналата година са поискали процент от сумата за изпълнение на обществена поръчка срещу сигурна подкрепа за конкретната фирма.
Те са поискали сума, равняваща се на 15% без ДДС от 1 523 446 лв. – общата стойност на обществена поръчка за приготвяне и доставка на готова храна за нуждите на социалните услуги за деца и възрастни.
От Софийската градска прокуратура заявяват, че са разпитани множество свидетели и е събрана голям обем документация.
Причина за проверките и задържането на Благомир Коцев е жалба на Пламенка Димитрова, че е била изнудвана, за да спечели обществена поръчка.
След 17 спечелени поръчки тя губи през миналата година, обжалва, но Комисията за защита на конкуренцията и съдът отхвърлят жалбите ѝ.
„Водихме разговори с общински съветници, впоследствие и с кмета Благомир Коцев, като ни беше обяснено, че трябва да отделя процент, за да ми гарантират спечелването на обществена поръчка. Във времето беше невероятен натиск, освен за тази обществена поръчка бяха поискани проценти по договори, които аз обслужвам. Казано ми беше, че за да съществувам като търговец хубаво би било колко допълнително мога да дам, защото те са се събирали, решили са, че трябва да подготвя по-голям процент, тъй като трябва да се предоставят тези средства за лидер, който е народен представител“, заяви Пламенка Рачева.
Един от адвокатите на Коцев – Милен Ралчев, смята, че в заповедта за задържането му липсва юридическо основание.
„В заповедта и присъствено не бяха разяснени причините и основанията, заради които беше задържан кметът на Община Варна. Тази заповед за задържане е лишена от каквото и да е юридическо основание. Аз лично виждам и съзирам един политически контекст на това задържане и преследване на политически цели“, допълни Милен Ралчев, адвокат на Благомир Коцев.
Заместник-кметовете, присъствали на акцията на Антикорупционната комисия, я определят като изключително демонстративна. Случила се е по време на срещата на кмета с културни дейци от града.
„Представител на КПК прекрати срещата и със заповеднически тон нареди на кмета да отиде с него. След което се опитах да установя контакт с кмета, да разговарям с него, но това не ми беше позволено“, коментира Павел Попов, зам.-кмет на Община Варна.
„При опит да сляза на втория етаж, за да разбера какво се случва, ми беше казано по-добре да не слизам, тъй като там има много агенти и се очаква да бъде претърсен кабинетът на кмета“, каза още Снежана Апостолова, зам.-кмет на Община Варна.
Председателят на Общинския съвет Христо Димитров в свое изявление пише, че твърденията за връзка между ареста на кмета и гласуването на бюджета „са напълно неоснователни и представляват опит за политическа спекулация и подготовката на финансовата рамка на града не е била повлияна от текущите обстоятелства“. Гласуването на Бюджет 2025 за Варна ще бъде утре и в петък.
Тази вечер в подкрепа на кмета в центъра на Варна се проведе протест.
Вижте още в прякото включване на Светлана Ганчева.