Home » Промени в НВО по математика: По-малко наизустяване, повече мислене

Промени в НВО по математика: По-малко наизустяване, повече мислене

by storm

Промяна в изпита по математика на Националното външно оценяване след 7-и и след 10-и клас, предлагат от просветното министерство. Вече в малката матура ще има и интегрални задачи, т.е. такива с практическа насоченост. От министерството обясниха, че целта не е да се усложни изпитът, а да се стимулира мисленето и учениците да учат с разбиране, а не с наизустяване. Към момента предложенията са на етап обществено обсъждане.

Като майка на бъдещ шестокласник Веселина Тишева е притеснена, въпреки че има време, докато детето ѝ се яви на външното оценяване.

Веселина Тишева, майка на бъдещ шестокласник: „В образованието някак си липсват интегрираните уроци, междупредметните връзки в училище не са чак толкова добре обособени бих казала и някак си децата не могат да преодолеят това. Трябва време, трябва повече подготовка, трябва да се наблегне на решаване на практическите задачи в училище. Факт е, че се препуска през учебния материал. Теорията е повече отколкото практиката.“

Асен Александров, директор на 51 СУ „Елисавета Багряна“: „Да учиш математика означава да се учиш да мислиш, да мислиш критично, да виждаш различните възможности, да подбираш, а ние учим за НВО – да постигнеш възможно най-добрата оценка след 7-и клас.“

Промените предвиждат на изпита по математика да има интегрални задачи, за които ще се изискват базови знания и умения, свързани с природните науки. Намерението на министерството е на изпита след 7-и клас те да бъдат 6 от общо 24 задачи, а на изпита след 10-и – 6 от 18.

Красимир Вълчев, министър на образованието и науката: „Няма да се изисква наизустяването на нито един закон -било той физичен, химичен, биологичен, ако дадена задача изисква да се прилага някой закон, то той ще бъде предоставен на учениците. Ако задачата е свързана с храни и калории, да знаят каква е връзката между храни и калории. Ако е свързана с електричество и киловатчаса/волт да знаят смисъла на тези основни понятия в една практическа ситуация. Това е основният проблем на българската образователна система, че продължава да доминира културата на заучаване, за сметка на развиването и усвояването на умения.“

От министерството предлагат 12 дни почивка за учениците по Коледа и Нова година, както и 10 дни за Великден.

ПРЕДЛОЖЕНИ ВАКАНЦИИ И НЕУЧЕБНИ ДНИ ПРЕЗ УЧЕБНАТА 2025/2026 г.:

Есенна ваканция:
31 октомври – 3 ноември (4 дни)

Коледна ваканция:
24 декември – 4 януари (12 дни)

Пролетна ваканция:
4 – 13 април за учениците от 1-ви до 11-и клас
8 – 13 април за 12-и клас

Прочетете също