От днес софиянци отново могат да стигнат до работа и училище с автобус, тролей и трамвай. След 6-дневна транспортна стачка до развръзката се стигна след отпускането на 15 милиона лева от правителството към Столичната община за увеличаването на заплатите на работещите с 300 лв. за тази година.
15 млн. лева от държавния бюджет. Такава е цената на това от днес тролеи, трамваи и автобуси отново да се движат по график по столичните улици и булеварди.
Симеон Ставрев, общински съветник от ПГ „Демократична България – Обединение“: „И при прецедентно най-високите заплати на служителите в градския транспорт, София беше блокирана. Това е един зле скалъпен сценарий. Преди една седмица казахме още, че Министерство на финансите има отговорност към градския транспорт на София. Една седмица по-късно разбрахме, че МС ще отпусне 15 млн., които са недостатъчни.“
Според Ставрев дупката в предложения бюджет за градския транспорт от ГЕРБ и БСП е почти 70 млн. лв.
Симеон Ставрев, общински съветник от ПГ „Демократична България – Обединение“: „Дори с 15-те млн., които Бойко продължава да раздава с лека ръка, от къде ще се намерят останалите близо 55 млн. лева – как ги намираме. Това, което беше предложено вчера с 300 лв. увеличение на заплатите, с 300 лв. на всички служители е грешно, защото октомври се изправяме пред опасността да няма пари за заплати в градския транспорт.“
От ГЕРБ казаха, че проблемът с парите за градския транспорт не е от седмица, а от ноември, когато от „Спаси София“ са изготвили проект на икономическа рамка. И също така са очаквали той да бъде внесен и гласуван.
Димитър Вучев, общински съветник от ГЕРБ-СДС: „Това нещо не се случи и затова се наложи ние вчера да внесем бюджет, който не е най-добрият вариант. Ние не твърдим, че това е най-перфектният бюджет на света. Бюджетът не е с дупка от 70 млн. В крайна сметка е с дупка от 20 млн. Има 15 млн. помощ от държавата, която ще бъде получена, ако не се лъжа още днес ще бъде подписано постановление на Министерски съвет. Очакваме тези пари да бъдат преведени. Има допълнителна компенсация по регламент за още 15 млн. приблизително и отделно има 19 млн., които държавата е поела да изплати за охраната на метрото.“
От синдикатите КТ „Подкрепа“ и КНСБ смятат, че пари в общината за транспорта има, но е била необходима и намесата на държавата. А протестът е бил изцяло в ръцете на работещите.
Александър Шопов, КНСБ: „Жалкото беше, че трябваше 6 дни да минат, за да има някой, който да им обърне внимание.“
Иван Кирилов, КТ „Подкрепа: „Казахме, че е редно и държавата да се намеси, ето намеси се. А и кметът Терзиев доста пъти спомена, че трябва държавата да се намеси. Учудващо за мен е неговото поведение вчера, след като държавата се намеси. Той реши, че има нещо гнило в цялата тази работа.“
Парите ще стигнат само до края на годината. На масата обаче не седи темата за увеличаване на цените на картите и билетите. Обмисля се единствено оптимизиране на администрацията на транспортните дружества.