От днес влиза в сила увеличението на пенсиите с 8,6% по швейцарското правило. Над два милиона пенсионери ще получат осъвремените си плащания. Увеличението важи за всички, които са се пенсионирали до края на 2024 година. Междувременно става ясно, че съществуващият пенсионен модел трупа все повече дефицити на бюджета и няма да може да издържи още дълго време, коментираха експерти в Бизнес.БГ.
Средната пенсия в страната става 1012 лева от днес, минималната за стаж и възраст достига 630,50 лева, а минималната за старост – 333,48 лева. За сравнение линията на бедност у нас е 638 лева.
– С 89 лева се е вдигнала, видях я, разпореждането го прегледах, ми много е малко увеличението. Цените скачат главоломно и за един пенсионер е много трудно да се справи с живота, лекарствата на пенсионерите струват много. това увеличение не може да пребори инфлацията.
Валентин Топалов: „Едва ли нещо повече ще си позволя отколкото сега съм си позволявал, но все пак е нещо.“
– Трудно е да се обясни, какво може да се вземе за 60 лева.
БНТ: Колко трябва да се повишат?
– Повече, ама като не ни е богата държавата, няма за пенсии. Няма икономика, откъде да дойдат тези пари.
В момента недостигът в бюджета на Държавното обществено осигуряване само за пенсии, който се компенсира от хазната, е 10 млрд. лева като непрекъснато се увеличава.
Проф. Богомил Манов, Фискален съвет: „Ако сто процента е пенсията, 52% са осигурителните вноски. Останалите 48 е участието на бюджета. пенсионерът когато отиде да пазарува, каквото и ще да е било. Той заплаща 20% ДДС, тези 20% ДДС отиват в държавния бюджет и обратно се връщат за да финансират пенсиите на настоящите пенсионери.“
По този начин се игнорира истинският принос, който има осигуреното лице от трудовата си дейност.
Проф. Богомил Манов, Фискален съвет: „Това, което получава лицето, трябва да е функция на това, което е правило през активната си трудова дейност, тоест това, което е внасяло в осигурителната система.“
В момента във втория и третия стълб на пенсионната система – задължителното и доброволно пенсионно осигуряване натрупаните средства са близо 27 млрд. лева, почти толкова всяка година отиват за пенсии.
Мая Русева, член на УС на Асоциацията на пенсионните дружества: „В началото когато беше замислена пенсионната реформа, имаше проекти за поетапно повишаване на осигурителната вноска до 7%. Това не се е случило до момента.“
Друг проблем остава и това, че много хора се осигуряват на по-ниски от реалните си доходи.
Мая Русева, член на УС на Асоциацията на пенсионните дружества: „Също така мога да призная, че и самите пенсионни дружества не са направили така, че допълнителното пенсионно осигуряване да не бъде популяризирано.“
Тепърва предстои и дискусия как да бъде балансирана пенсионната система след натрупаните дефицити.