Home » Шарка по овцете: Открити са огнища в Казанлъшко и Пловдивско

Шарка по овцете: Открити са огнища в Казанлъшко и Пловдивско

by storm

Увеличават се огнищата на шарка по дребните преживни животни в Южна България. В област Стара Загора, само в една от фермите започна унищожаването на 1000 овце. В същото време, в Пловдивско възникна напрежение сред жителите на село Татарево, където бяха загробени близо 500 животни. Вече е забранено транспортирането, пашата и търговията със селскостопански животни за срок от три седмици. Определени са 10-километрови санитарни зони в региона.

Стадо от 1000 овце беше умъртвено в казанлъшкото село Шейново.

Енчо Кондов, собственик на стадото: „Заразата лично я усетихме, като видяхме, че има животни – спряха да ядат, одремаха се и започнаха да проявяват признаци на болестта шарка. Сигнализирахме на личния лекар, който отговаря за нас“.

Ветеринарните власти заявяват, че заразата може да бъде спряна единствено чрез умъртвяване на животните. Предприемат се и допълнителни санитарни мерки за обеззаразяване.

Дамян Миков, директор на ОДБХ – Стара Загора: „Дезинфекция на целия район, включително животновъдни обекти и районите около тях, след което – почивка на животновъдния обект в рамките на 30 дни, нови дезинфекционни и почистващи мероприятия.“

В първомайското село Татарево хората са притеснени заради загробването на близо 500 болни овце преди два дни. На видеоклипове се вижда как десетки мъртви животни се изсипват в дупка, която, според местните жители, не е била достатъчно голяма.

„Доколкото разбрах, трябва да е поне 6 метра дълбока, но от това, което виждам на клиповете – не е толкова, според мен. И са почнали самите тела да се разлагат…“, разказа местен жител.

„Не беше изобщо мястото там да се погребват тия животни. Всичко отива в почвата надолу и всичко ще се зарази“, обясни Славка Кукуригова.

Според кмета на селото водоизточникът, който се използва, е достатъчно далеч от мястото на загробване.

Петко Петков, кмет на село Татарево: „Водоизточникът, който споменават жителите на Татарево, не работи от 1991–1992 година. В момента водата е на 2 км от селото, което е на 3 км от мястото“.

За спокойствието на жителите, кметът се ангажира да бъдат направени допълнителни изследвания на питейната вода. На място днес екипи на БАБХ извършиха допълнителна дезинфекция.

Д-р Даниел Денев, БАБХ – Пловдив: „Отново се извърши затрупване с голямо количество земна маса. Няма от какво да се притесняват хората. За тяхна сигурност ежедневно ще се правят обходи на тази яма.“

Здравните власти алармират, че болестта е силно заразна и може много лесно да се пренесе. До момента в Пловдивско са регистрирани 33 огнища и около 800 унищожени животни.

Прочетете също