Home » След 9 часа дебати НС не довърши гласуването на промените в Закона за движение по пътищата

След 9 часа дебати НС не довърши гласуването на промените в Закона за движение по пътищата

by storm

Над девет часа парламентът обсъжда на второ четене промените в Закона за движение по пътищата, но не стигна до окончателното им приемане. Минути пред 20 часа председателят на парламента обяви край на пленарния ден, тъй като кворумът падна. Причината – депутати от групите на ПП-ДБ, „Величие“ и АПС се присъединиха към протеста пред Съдебната палата в София.

Целта на промените в закона е да бъдат дисциплинирани шофьорите и да се повиши събираемостта от глоби и фишове.

Тол камерите ще засичат средната скорост между две точки. Технически преглед няма да се допуска при наличие на неплатени глоби, фишове или наказателни постановления. Общините ще могат да използват собствени камери, свързани със системите на МВР, за налагане на санкции при превишена скорост.

Фишовете ще се връчват автоматично, а по пътищата излизат и небрандирани автомобили с униформени полицаи, които ще глобяват. Максималната скороста на магистралата остава 140 километра в час.

„Днес ни предстои възможността да отговорим на очакванията на обществото за тези поправки в законодателството които като цяло ще повишат пътната безопасност и ще спасят човешки животи“, каза Андрей Рунчев – ГЕРБ-СДС.

Средна скорост, измервана от толкамерите също стана повод за дебат.

„Противопоставянето, което тук се случва, е безсмислено. Нека да бъдат отхвърлени тези текстове, защото са вредни, защото са безмислени, защото не са аргументирани. Само ние ли го виждаме“, коментира Костадин Костадинов, председател на „Възраждане“.

„Камерите на толсистемата да бъдат използвани на магистралните отсечки. Да се подберат 50, 60 отсечки, в които скоростта е една и съща“, предложи Калин Стоянов от „ДПС – Ново начало“.

„ДПС – Ново начало“ поиска пълна забрана за тротинетките, докато се реши проблемът с техния контрол. От ПП-ДБ се обявиха против с аргумента, че това трябва да се уреди в отделен закон.

„Възможни решения на въпроса с тротинетките са технически и ние трябва внимателно да ги обсъдим с МВР и с Агенцията – как тротинетките да предават данни в реално време или постфактум за отчетената от тях скорост“, отбеляза Божидар Божанов от ПП-ДБ.

От БСП обясниха, че целта на промените е превенцията.

„Е сега, в цялата тази борба, се включват и камерите на толуправлението, и камерите на МВР, и камерите на общините. Защото на база на тези нарушения, нищо че камерите са общински, МВР ще може да глобява“, каза Кирил Добрев от „БСП – Обединена левица“.

От ИТН поискаха драстично завишаване на санкциите за алкохол и времето в което водачът се лишава от правоспособност, а от Величие: повече лаборатории

„За водачи, употребили алкохол до 0,8 глобата към момента е 6 месеца без книжка и 500 лв. Ние предлагаме да бъде от 8 до 12 месеца и от 500 до 1000 лв.“, заяви Венцислав Михайлов от ИТН.

„Това, което може да се направи, е лаборатории, на които да се изследват крайни проби за алкохол и наркотици“, посочи Мария Илиева от „Величие“.

След като бъдат приети, промените ще влязат в сила след обнародването им в „Държавен вестник“.

Прочетете също