Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов индиректно коментира корупционния скандал в „Продължаваме промяната“ Според него случващото е резултат от това, че в редиците на партията на промяната са влезли хора, които са изгонени от ГЕРБ заради корупция и „конфликт на интереси“.
Пред младежката организация на ГЕРБ Борисов даде да се разбере, че ще разчитат на подкрепата на „ДПС – Ново начало“ при гласуването на внесения от „Възраждане“, МЕЧ и „Величие“ вот на недоверие към кабинета „Желязков“. И допълни, че без ГЕРБ влизането в еврозоната няма да е възможно.
Събитията в „Продължаваме промяната“ не могат да бъдат повод за злорадство, обяви лидерът на ГЕРБ.
„Събраха цялата плява, събраха мътната пяна в обществото. Аз виждах толкова много хора, които ние сме изгонили заради корупция, заради конфликт на интереси, те ги назначаваха на високи постове. Дни преди последното решение те се разтрисат от скандали. Нашите партньори – техните избиратели са нашите партньори – на ГЕРБ. Център дясното – в тяхно лице, в либералната общност, ако щете, се случва чудовищно нещо в момента. На дискредитация. И не отвън, от самите тях, това е проблемът“, каза Бойко Борисов.
Той отрече твърденията, че ще се радва, ако коалицията ПП-ДБ се разпадне.
„Аз не искам да се разделяте, стойте си заедно. Аз искам да успеем заедно с колегите от БСП и ИТН и с голямата подкрепа на „Ново начало“. Знам колко им е кофти сега, като слушат. Но ако не бяха тези две по-малки партии и Делян да застане до нас, еврозона няма да има. И техните либерални говорители вместо да ме питат сутрин и вечер „Борисов и Пеевски заедно ли са, ГЕРБ и „Ново начало“ заедно ли са“, трябваше да кажат едно „мерси“, че тези хора застанаха до нас. Те сега в сряда ако се дръпнат от вота, няма да има правителство. На 8 юли България няма да има правителство, уважаеми говорители. Ако „Ново начало“ не застане сряда и четвъртък до нас, ние няма да имаме правителство. В каква еврозона ще ходите на осми и девети?“
И риторично запита, след събитията от последната седмица, ще има ли нов вот на тема „корупция“ след 8 юли, както искат от „Продължаваме промяната“.
„Само че, да ви кажа честно, аз с Пеевски по мога да се разбера, защото си държи на думата и знае интереса си, отколкото с всичките тези. Давам им сега възможност – следобед да пишат. Давам им възможност сега да обясняват какво сме си признали. Не! Благодарихме му, че сряда и четвъртък ще е до нас. Защото с вас нищо не става“, обясни Борисов.
Той подчерта, че сега се прави последният опит България да бъде спряна към пълната си интеграция в Европа.
„От другата страна имате един Радев, който е много умел играч. Помните ли как една по една пускаше и тестваше партии? Аз сега дори се учудвам, Костадинов е умен мъж, той не съзнава ли, че всъщност, изпълнявайки сега повелите на Радев за еврозоната, след това той ще му вземе електората? Да, ще има палатки, ще има протести. За съжаление ни оставиха много сами. Неслучайно пред нашата централа са протестите. Но аз съм убеден, Росене, че цялата демократична общност сега истински стиска палци и се радва, че ГЕРБ удържа като партия през тези 4-5 години чегъртане. Ако нямаше ГЕРБ, няма еврозона“.
Борисов допълни, че ГЕРБ, заедно с партньорите в управлението БСП и ИТН са единствената гаранция, че България ще се присъедине към еврозоната.
„Еврозоната е България да е на първа скорост. Еврозоната е да не си взима премиерът чантичката и да си тръгва, когато другите остават да взимат решения. Там ви водя аз. Там ви води вашият премиер“.
Пред младежите от ГЕРБ премиерът Росен Желязков заяви, че амбицията на правителството е пълната интеграция, защото Европейският съюз е най-доброто място за живеене. Допълни, че днес Европа трябва да инвестира в своята сигурност. И нарече спекулации твърденията, че по-големите разходи за отбарана, които се планират от 2035 година, са заради желанието на Съединените щати.
„Не, не ги правим заради президента Тръмп. Правим ги заради президента Путин. Защото Европа трябва да си гарантира собствената сигурност. Собствената сигурност, за да няма изкушения след Украйна да дойдат балтийските републики, Полша, не дай си боже Молдова, Румъния и т.н.“
Желязков допълни, че след 10 години 3.5% от брутния вътрешен продукт трябва да е за директни разходи за отбрана, а останалият процент и половина трябва да се инвестира в инфраструктура, технологии и иновации, които са както да гражданска, така и за отбранителна употреба.