В Казанлък започна кампанията по прибирането на розовия цвят. Брането на маслодайната роза Дамасцена не се е променило през последните няколко века, въпреки напредналите технологии. Маслодайната роза, която тежи едва 2 грама, се бере на ръка.
Преди изгрев слънце започва розоберът, който тази година много закъсня. Обикновено стартира в началото на месец май, но заради метеорологичните условия тази година стартира едва преди около два дни. За съжаление обаче розопроизводителите се сблъскват с огромен проблем през тази година.
Петър Симеонов, розопроизводител: „Проблемът е, че от тези студове, които минаха началото на април, при нас проблемът се появява сега, когато насажденията изхвърлят пъпките. Не могат да разцъфнат. Това е един проблем, който мога да кажа, че е огромен. Все повече колеги ми звънят с този проблем в цялата Розова долина. Имаме колеги, които започнаха още преди 10 – 12 дни да прибират розовия цвят. Това е локално, но е на много места. Това нещо няма как да разцъфне и да се добие от него розово масло.“
Неразцъфтелите рози не могат да бъдат преработени, просто изсъхват.
„Изсъхват на самия храст. Това е масово явление, което през годините сме го имали по една, две на храст, три, но сега е масово на самия храст. Пъпките не са розови, стоят ярко червени и не могат да бъдат изхранени.
Самият студ ги е попарил още в зародиш“, обясни Петър Симеонов.
Според думите му розопроизводителите очакват големи загуби.
„Вече втори ден прибираме цвят. Това, което виждаме ние, е, че добивите са изключително ниски. Първо все още времето е изключително студено. Дано следващите дни да има малко повече топлина и малко повече температурите да се вдигнат. Това, което не е повредено от самия студ, да може да го приберем.“
Средно розоберачите получават около 50 – 60 лева за набиране между 30 и 50 кг розов цвят в диапазона от 5.30 и 10.30 ч.
„Не мисля, че е толкова тежко. Ние все повече хора приканваме, особено в уикендите, да посещават розови градини, да показват на техните деца как се случва розоберът. Като за това нещо ще им бъде обяснено от самите розопроизводители. Предоставили сме наши контакти в цялата Розова долина. Всеки един може да отиде във всяка една градина, ще бъде приет добре.“
Масово договорите, които са сключени до края на април, са за изкупуване на розовия цвят на цена между 3,80 и 4 лева на килограм, като тези стойности се запазват вече трета година.
„А разходите при нас все повече нарастват. Първо работната ръка, окопаване и ръчен труд се повиши може би с 20 – 30%. Да не говорим за азотни торове, които скочиха с 50% след Нова година. Ние не виждаме как тази година повечето розопроизводители, как ще им излезе сметката на края“, коментира още Петър Симеонов.