Таксите на студентите платено обучение за учебната 2025 – 2026 година няма да бъдат увеличавани с повече от 20% спрямо миналогодишните. Това решиха днес депутатите, като приеха на второ четене промени в Закона за висшето образование.
С промените депутатите решиха, че сумата за платено обучение не може да бъде по-ниска от 60% от държавната субсидия, плюс таксата за студентите държавна поръчка.
„Те няма да засегнат само въпроса с таксите, но и редица други теми. Най-вероятно ще регламентираме т.нар. концепция за споделени ресурси, ВУЗ-овете да могат да ползват обща материална база, да могат да се сдружават за целите на научни проекти. Въпросът за тригодишния бакалавър също ще бъде поставен за обсъждане, въпросът с практическото обучение – също“, каза Красимир Вълчев, министър на образованието.
Снимки: Десислава Кулелиева, БНТ
В момента няма регламент в Закона за висшето образование таксите да растат прогнозируемо, каза още той.
„Ако един студент бъде приет в едно частно висше училище, той сключва договор. Когато бъде приет в държавно той не сключва договор, а имаме нормативен регламент. Ако има договор, то пише, че таксите растат по решение на университета или че не растат. При нас таксите се определят от висшите училища в рамките на определени правила“.
Министърът посочи, че таксите за платено обучение засягат до 10% от студентите.
„Възникна от нормативната разпоредба , че тези такси се формират от държавната субсидия плюс таксата на студентите държавна поръчка. Тъй като нарасна значително държавната субсидия, това доведе до ръст на таксите платено обучение. Това, което беше направено днес, да не могат да нарастват с повече от 20% за вече приетите студенти, ще реши проблема на сега приетите студенти, доколкото ще има предвидимост, че по време на обучението им няма да има увеличение на таксите повече от 20% . Заявяваме , че ще намерим по-трайно решение“.