Търговията с акции е на фокус в рубриката „Лични финанси“ на Светозар Костадинов. В края на миналата седмица европейските и американските пазари затвориха на червена територия. Как да се ориентираме, ако инвестираме в акции, за да намалим или избегнем загуби?
Какво са циклични и нециклични акции?
Цикличните акции са предимно нa компании, които продават или доставят услуги, които потребителите и бизнесите могат да си позволят да купят без колебание по време на икономически бум. Когато икономиката е силна, потребителите могат да харчат доходите си без страх за бъдещето, тъй като чувстват, че работата им е сигурна. Но от друга страна, те ще се колебаят да харчат пари за всички несъществени стоки, когато икономиката е в рецесия.
Може да има припокривания между секторите. Например луксозно име може да бъде класифицирано и като производител на автомобили или търговец на дребно. Примери за циклични акции от циклични индустрии включват:
Нецикличните акции са акции на компании, чиито основни бизнеси не са нарушени от икономическите цикли. Тези компании предлагат продукти и услуги, които отговарят на основните нужди на потребителите, като храна, електроенергия, вода и газ.
В резултат на това икономическите цикли имат малко или никакво влияние върху движението на цените на тези акции. Такива нециклични акции се считат и за защитни акции, защото могат да помогнат за защитата на портфейлите от икономически спад.
Наличието на комбинация от циклични и нециклични акции в дългосрочно портфолио може да бъде подходяща стратегия за хеджиране. Притежаването на циклични акции по време на периоди на растеж може да доведе до огромна възвращаемост. И все пак, на фона на икономически спадове, инвеститорите, притежаващи нециклични акции, могат да следват по-скоро стратегия „купи и забрави“ благодарение на дефанзивния им характер.
Хеджирането означава да се изгради сигурна защита срещу потенциални финансови загуби, причинени от неблагоприятни пазарни движения.
Кога започваме с търговията, кога купуваме актив?
Добре е да сме проучили пазара. Има два вида анализи, които може да се направят: фундаментален и технически.
Фундаменталният анализ е най-подходящ за дългосрочни инвеститори. Той включва оценка на финансовото състояние на компанията, конкурентната ѝ позиция и перспективите за растеж. Прегледайте финансовите отчети на всяка компания, която представлява някакъв интерес, за да оцените нейната рентабилност, нива на задлъжнялост и ликвидност. Тези финансови отчети ще намерите в самите сайтове на публичните компании – обикновено в раздел” За инвеститори”.
Търсете компании с постоянни и нарастващи печалби във времето, защото това може да показва стабилен бизнес модел и ефективно управление. Научете малко за индустрията на компанията и нейната позиция, докато стеснявате списъка си с потенциални инвестиции. Какъв е нейният пазарен дял? Дали това е сектор, готов за растеж? Не забравяйте да проучите управленския екип на компанията и нейните постижения.
Техническият анализ е задължителен за трейдъри и за бързи сделки.
Това включва изучаване на минали цени и данни за обем, за да се идентифицират тенденции и модели, показващи бъдещи движения на цените. Тези ценови модели отразяват поведението на участниците на пазара и могат да помогнат за сигнализиране на потенциални обръщания или продължавания на тенденциите. Разбира се, двата анализа, ако вървят ръка за ръка е най-добрия вариант.
Редовно е добре да се следят и финансовите новини.
В общи линии трябва да се чете много, разбира се от достоверни специализирани източници. Инвестиционните посредници често дават много информация.
Освен това не залагайте само акциите само на компания, или на компании от един сектор, въобще не залагайте и само на акции. Включете други финансови инструменти. Или с една дума – диверсификация. Диверсифицирайте и пазарите дори и на географски принцип.
Цикличните акции обичайно се представят силно по време на периоди на икономически растеж. От друга страна нецикличните акции често се представят по-добре по време на периоди на икономически спад, т.е. задържат по-стабилни цени. Понижения може да са неизбежни. Относно анализите, които да използваме – с техническия анализ правим оценка на статистическите тенденции в търговската активност – какви са били обемите, какви са били цените. От друга страна за дългосрочни инвеститори е важно да направят фундаментален анализ, който включва изследване на финансовите отчети и други широки икономически показатели.