Държавата успя да пласира два транша облигации на международните капиталови пазари, като по този начин си осигури ново финансиране от 3,2 млрд. евро или 6,3 млрд. лева. Това е пореден дълг за тази година, като общият размер на поетите до този момент ангажименти е 16,2 млрд. лева. Според Закона за държавния бюджет за тази година разрешеният нов дълг е 18,9 млрд. лева.
Петкова обяви, че пласирането на българските облигации се е случило при огромен инвеститорски интерес от над 440 инвеститори от цял свят, което е наистина по думите й е много голям успех за България. Това се дължи на решението на Еврокомисията за приемането ни в Еврозоната.
Теменужка Петкова, министър на финансите: „Вчера Министерството на финансите успешно пласира облигации на международните капиталови пазари в два транша, деноминирани в евро. Първият транш е със срок от десет години и е за 2 млрд. евро с годишен лихвен купон от 3,375%. Вторият транш се състои от облигации със срочност 20 години, обем от 1,2 млрд. евро и годишен лихвен купон от 4,125%“.
Теменужка Петкова обяви още, че общата номинална стойност на подадените заявления превишава с 13,8 милиарда евро от търсените средства.
Нашите очаквания са, че България и през юни ще покрие критерия за ценова стабилност в еврозоната, каза министърът на финансите Теменужка Петкова на брифинг в Министерския съвет.
Съгласно информацията от Националния статистически институт годишната инфлация е 4,4%. Тя обхваща периода от юни 2025 г., спрямо юни 2024 г. Инфлацията от началото на годината до настоящия момент, тоест юни 2025 г. към декември 2024 г. е 2,4%. Месечната инфлация за юни е 0,4%, спрямо месечната инфлация за май, която беше 0%, разясни Петкова.
Тя отбеляза какви са стоките и услугите, дали отражение върху покачването на цените.
„Развлечение и култура – 2,8%, ресторанти и хотели – 1,3%, алкохолни напитки и тютюневи изделия – 0,8%, транспорт – 0,7%. Намаление е регистрирано в групите: облекла и обувки – 0,6%, съобщения – 0,2%, разнообразни стоки и услуги – 0,1%“, изброи финансовият министър.
По отношение на 12-месечния хармонизиран индекс на цените, което е инфлацията, която се измерва за целите на Евростат, към настоящия момент инфлацията за България е 2,8%. При първоначални данни за инфлацията в еврозоната от 2,9%, обясни Петкова.