Фотокапани, термокамери, дронове и десетки специалисти на терен втори ден се опитват да заловят мистериозната черна пантера, която от вчера нажежава страстите в региона на Природен парк „Шуменско плато“. От този момент до утре сутринта в 8.00 ч. се въвежда пълна забрана за достъп до територията на парка. Нови следи от дивото животно са открити, но властите и до момента не успяват да го локализират. Неясен остава и произходът на хищника, забелязан край града. Как местните хора реагират на заплахата?
Видеото, запечатало черната пантера, придоби огромна популярност в социалните мрежи. То беше разпространено от полицията в града, но авторът му остава неизвестен. Местните хора следят новините около издирването на хищника с интерес.
“Как няма да се притеснявам? Това е звяр!
– БНТ: Друг път виждал ли сте на живо пантера?
– Да, виждал съм в клетка, в зоопарк”.
“Не искам да го виждам! По-добре да не се срещаме! Какво да правя?! Ако е бързо, няма къде да отидем.”
“Тъкмо се шегувам с моята приятелка, че ще се качваме по дърветата, а тя ми вика, че и тя се качва много бързо!”
Пълна забрана за достъп до територията на природен парк „Шуменско плато“ от 20.00 часа тази вечер до 8.00 ч. утре сутринта беше издадена през деня. Причината – пантерите са активни предимно вечер, а избягалата, според специалистите, вероятно е в района на скалите над квартал Дивдядово. Затова именно там са разположени фотокапани и клетки, използват се и дронове.
Емил Гелов, директор на Регионална дирекция по горите – Шумен: “Този район е твърде характерен за местообитанията на този вид животни, предполагаме, че то ще се задържи в този район по-дълго време, и там са насочени усилията…”
Диян Димитров, зам-областен управител на Шумен: “Залагат се капани, които са доколкото разбрах примка, залага се капан като клетка, правят се кървави дири с цел, хищникът да бъде примамен към капаните.”
Днес са открити и нови следи от дивото животно.
Георги Кръстев, директор на Национален парк “Централен Балкан”: „Труп на лисица, който е разкъсан, което означава, че животното е прекарало няколко дни там. Лисица и котка мисля, че има открити.”
Местната власт призова гражданите да са особено внимателни. А при случайна среща с хищника, в никакъв случай да не се опитват да го снимат или заловят.
Георги Кръстев, директор на Национален парк “Централен Балкан”: „Веднага сигнализира за мястото, където се намира. Никакви викове, резки движения, просто се отдръпват назад и подават сигнал.”
В природата черните пантери избягват хората. Не е ясно обаче как би действал хищникът сега, заради въпросителните около отглеждането му до момента.