В Рим започва двудневна конференция за възстановяване на Украйна. Тя цели набиране на средства и осигуряване на подкрепа за страната на фона на засилващите се атаки от страна на Русия в последните дни.
В срещата ще вземат участие редица световни лидери, сред които председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, германският канцлер Фридрих Мерц и полският министър-председател Доналд Туск.
Участие ще вземе и българският министър-председател Росен Желязков, който вече пристигна в италианската столица.
Конференцията се провежда на фона на нова масирана руска атака срещу Киев, при която са загинали двама души и най-малко 16 са ранени.
Вой на сирени и тътен от експлозии отново събуди жителите на Киев през нощта. Руската атака с над 400 дрона и 18 ракети е продължила повече от 10 часа.
Ударите идват ден след най-масираното нападение на Русия над Украйна от началото на вече над тригодишната война, при което Русия изсипа 728 дрона и 13 ракети срещу десет украински области.
„Не знам какво се случва с апартамента ми. Когато тръгнах беше невредим, но има пожар в сградата. Може да изгори преди пожарникарите да успеят да го изгасят. Вижда се, че огънят се разраства“, коментира Олга, жител на Киев.
На този фон в Рим започва двудневна конференция за възстановяване на Украйна. Украинският президент Володимир Зеленски вече пристигна в италианската столица и се срещна със специалния пратеник на Съединените щати за Украйна Кийт Келог. Зеленски призова за нови санкции срещу Москва.
В навечерието на конференцията американският президент Доналд Тръмп отмени анонсираното по-рано решение да прекрати доставките на оръжие за Украйна и съобщи, че разглежда предоставянето на Киев на още системи „Пейтриът“.
„Когато става дума за подобна система, тя е изключително модерна, струва огромни средства. Украинците са поискали такава, защото искат да предотвратят убийствата. Те са под тежък, много тежък обстрел. Така че ние разглеждаме искането им“, заяви американският президент Доналд Тръмп.
Германският канцлер Фридрих Мерц вече заяви, че ще търси начини Германия да закупи американски системи за противовъздушна отбрана и да ги прехвърли в Украйна.
„Ще обсъдим времето след евентуално прекратяване на огъня. По време на конференцията ще проведем и видеоконферентна връзка с така наречената коалиция на желаещите и ще обсъдим още някои подробности относно по-нататъшните доставки и подкрепа за Украйна. По-специално ще бъде взето решение за допълнителни системи за противовъздушна отбрана. Ще направя и съответните предложения, които бихме могли да реализираме от Германия“, каза още германският канцлер Фридрих Мерц.
По оценки на Световната банка Украйна ще се нуждае от 524 млрд. долара за период от 10 години, за да възстанови щетите, нанесени от войната с Русия.
Конференцията в Рим цели да мобилизира основно частни инвестиции. Участие сa заявили повече от 2000 компании, от които около 500 италиански, както и представители на гражданското общество.