Home » Антиправителствени протести в Украйна: Обвинението – концентрация на власт в ръцете на президента

Антиправителствени протести в Украйна: Обвинението – концентрация на власт в ръцете на президента

by storm

Европейски лидери с въпроси и критики към Киев за спорния закон, с който главният прокурор, който е назначаван от президента, поема контрола над двете най-големи антикорупционни агенции в страната. Председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен поиска обяснения от Володимир Зеленски за закон, който провокира първите от началото на войната мащабни антиправителствени протести. Според критиците на закона, това е първа стъпка към авторитарно управление, а мнозина сравняват събитията сега с протестите от преди десетилетие на така наречения Евромайдан, които свалиха от власт проруският президент Виктор Янукович.

Най-мащабните антиправителствени протести в Украйна след нахлуването на Русия през февруари 2022г. Стотици хора скандират „вето“ пред сградата на Върховната Рада. Гневът им е разпален от скоростното приемане на закон, с който главният прокурор поема контрола над две ключови агенции – Националното антикорупционно бюро на Украйна и Специализираната антикорупционна прокуратура. Главният обвинител се назначава от президента, което според демонстрантите е сигнал, че прекалено много власт се концентрира в ръцете на Володимир Зеленски.

Владислава Кирстюк, протестираща: „Живях под руска окупация и знаем какво е усещането един човек да има цялата власт в ръцете си. Знам какво е да няма прозрачност и системата да работи срещу гражданите. Боли ме, че това се случва сега.“

Само в рамките на няколко часа законопроектът беше одобрен на комисия, гласуван в парламента и накрая обнародван от президента Зеленски.

Светлана Левченко, протестираща: „Имам чувството, че събитията от 2014-та се повтарят. Проблемът сега е, че ако не вдигаме шум около нещата, които не одобряваме, управляващите могат да приемат каквито закони пожелаят, без никой да забележи.“

Самият Зеленски е на мнение, че промените са необходими, за да се прочистят агенциите от руско влияние. Вчера двама служители на антикорупционното бюро бяха арестувани по подозрение за връзки с Русия, а миналата седмица беше задържан служител на неправителствения Център за борба с корупцията.

Володимир Зеленски, президент на Украйна: „Антикорупционните агенции ще продължават да работят, просто без да са под руско влияние. Всички агенции трябва да бъдат прочистени от него. И трябва да има правосъдие. Задачата на главния прокурор е да гарантира, че онези, които са нарушили законите в Украйна, ще получат наказание.“

Според Зеленски, прекалено дълго са се проточили знакови дела, а обвиняемите са избягали в чужбина. Този следобед украинският президент се е срещнал с ръководителите на всички антикорупционни агенции и ги е уверил, че новият закон няма да повлияе на работата и независимостта им.

Руслан Кравченко, главен прокурор на Украйна: „Всяка една от антикорупционните агенции ще продължава да извършва дейността си, единствената промяна е, че прокуратурата ще има разширени правомощия за контрол.“

От Брюксел изразиха загриженост и предупредиха Киев, че борбата с корупцията трябва да продължава да бъде приоритет за Украйна по пътя ѝ към членство в ЕС.

Марта Кос, еврокомисар по разширяването: „Украйна е страна-кандидат, което означава, че тя е наш партньор. Борбата с корупцията е изключително важна и ще обсъдим този казус с властите в Украйна. Уверена съм, че в рамките на присъединителния процес ще намерим решение за всеки възникнал проблем.“

Критики към закона дойдоха и от бившия украински външен министър Дмитро Кулеба, който лаконично написа в Екс „това е мрачен ден за Украйна“.

Прочетете също