Пожарът в района на френския град Марсилия все още не е напълно овладян. Заради силното задимяване вчера работа спря местното летище. Няма данни за жертви, но са нанесени сериозни материални щети. Въпреки средна температура над 20 градуса, месец юни не е бил най-топлият, според статистиката на европейската служба за изменение на климата „Коперник“.
От понеделник гори ниска растителност в покрайнините на Марсилия. В потушаването на пламъците участват стотици пожарникари, гаси се и от въздуха. Работата им е затруднена от засушаването и високите температури. Наложила се е временна евакуация на няколкостотин души. Има данни за изгорели жилищни и промишлени сгради. Министърът на вътрешните работи Бруно Ретайо посети една от пожарните служби в Марсилия, за да поздрави огнеборците за работата им.
Бруно Ретайо, министър на вътрешните работи на Франция:
„Нека отдадем почит на смелите марсилски пожарникари и да им благодарим. Повече от 800 от тях бяха мобилизирани, за да се справят с много бързо движещ се и изключително сериозен пожар. Много впечатляващо“.
Освен проблеми с въздушния транспорт, пожарите в района на втория по големина град във Франция създадоха проблеми в движението на влаковете. Според синоптиците, днес и утре се очаква бурен вятър, което ще усложни обстановката още повече.
Юни тази година е бил третият най-топъл шест месец в глобален мащаб, и петият най-горещ в Европа. Това показа доклад на европейската служба за изменение на климата „Коперник“. В документа се посочва, че между 17 юни и 5 юли са наблюдавани аномалии и общата средна температура на въздуха е била с малко над един градус по-висока от средната температура между 1991 и 2020 г., която обикновено се използва като референтна. Въпреки това, в световен мащаб юни 2025 е бил с 0,20C по-хладен от рекордния юни на миналата година.
Сред причините за това са местните микоклимати и феномените Ел Ниньо и Ел Ниня.
Фрея Вамборг, климатолог:
„Важно е да подчертаем, че въпреки че имаме постоянно повишаващи се температури и ще имаме все повече и повече топлинни рекорди, все още виждаме епизоди на екстремни студове и студени рекорди. Просто те се случват много по-рядко, отколкото бихме очаквали в един непроменящ се климат“.
Учените обаче са категорични, че горещите вълни в Европа ще са все по-чести и ще засягат все повече хора.