Българската държава и Фондация „Българска Памет“ помогнаха за спасяването на едно от най-старите международни събития за детско изкуство в Северна Македония. Детският арт фестивал в Битоля и световният конкурс за детски рисунки се провеждат повече от четири десетилетия и всяка година събират млади творци от целия свят. Преди три години македонската държава спря подкрепата за събитията, но те продължават с подкрепа от България.
Над сто деца от 17 различни държави пристигнаха в Битоля за един от най-старите и престижни детски арт фестивали в Европа.
„Много съм развълнувана да бъда тук, да срещна нови хора и да рисувам“, разказа Диаджала от Индия.
„Очаквам да изработим едни страхотни рисунки, да разгледаме малко повече страхотния град, в който се намираме, да направим страшно много приятелства“, каза Зулфие Хюсеин от България.
Младите художници ще творят заедно цяла седмица, ще опознават чуждите култури и традиции.
Детското арт ателие в Битоля е зключително красиво, цветно и приятно място. В него са подредени над 1 000 детски рисунки – творби, избрани измежду 80 хиляди изпратени от целия свят.
Детското художествено ателие на Славчо Неделковски и битолският арт фестивал останаха без подкрепа от македонската държава преди три години, когато той доведе в България група деца на културен обмен. По време на престоя си у нас младежите се срещнаха с президента Радев, което ядоса някои политици в Северна Македония. От тогава д-р Милен Врабевски и неговата фондация „Българска памет“ подпомагат арт ателието в Битоля.
„Благодарим особено на Република България, която е една от съседните държави, от която имаме най-голяма помощ. Ние сме по-близко до Европа благодарение на България“, заяви Славчо Неделковски, организатор на Мал Битолски Монмартър.
Такива културни събития сближават младите хора и градят мостове по между им, заяви в специално обръщение д-р Врабевски.
„Сприятеляването и сработването между младите хора от двете съседни страни, може да бъдат основа за дълготрайно приятелство, стабилни културни връзки и общо европейско бъдеще. За мен и за моята организация е голяма гордост това, че още една наша инициатива придоби институционална подкрепа“, заяви д-р Милен Врабевски, Фондация „Българска памет“.
Тази година събитието в Битоля е официално подкрепено и от българската държава в лицето на министерството на културата и министерството на външните работи.