Home » Блокада на Ормузкия проток – картата, която Иран държи и от която се опасява целият свят

Блокада на Ормузкия проток – картата, която Иран държи и от която се опасява целият свят

by storm

Блокада на Ормузкия проток – това е картата, която Иран държи и от която се опасява целият свят. Вчера парламентът в Техеран даде зелена светлина затваряне на пролива, сега се чака само решението на Висшия съвет за национална сигурност. През Ормузкия проток минават една пета от световните доставки на петрол, като около 84 % от това количество е предназначено за Азия – предимно за Китай, Индия и Япония. От началото на американските удари по иранските ядрени съоръжения цената на петрола се е повишила с 3%. До май тази година през протока са преминавали между 17 и 20 милиона барела дневно.

Обратни завои, изчакване или преминаване с по-висока от нормалното скорост – в последните 24 часа корабоплаването през Ормузкия проток е всичко друго, но не и обичайно. След американските удари по Иран, най-малко два танкера са направили обратен завой и не са минали протока. В сравнение с края на май, броят на празните танкери, които влизат през плавателния коридор, е намалял с 32%, а този на отплаващите – с 27 на сто.

В най-широката си част Ормузкият проток е около 50 км, а в най-тясната – 33, свързва Персийския залив с Арабско море. По пролива преминава черно злато не само от Иран, но и от Ирак, Саудитска Арабия, ОАЕ. Според редица анализатори затварянето на този транспортен коридор би имало изключително тежки последствия за глобалната икономика заради потенциалния скок на цените на петрола и смущения при доставките. От началото на израелските удари срещу Иран се наблюдава повишение на цената на петрола, но то е относително малко, обобщават анализатори.

Амандин Денис-Райън, финансов анализатор: „И сега цените са сравнително скромни – около 80 долара за барел. Според мнозина, цената ще се качи до 100 и повече долара – заради потенциални смущения в доставките. Има обаче фактори, които биха намалили ефекта от възможното забавяне на суровината, и сред тях е достъпът до алтернативи на петрола.“

Блокада на Ормузкия проток ще засегне сериозно икономиките в региона, които са зависими от износа на петрол. А историци припомнят, че до момента проливът не е бил затварян никога.

Джун Го, старши пазарен анализатор: „Каквото и да е затваряне няма да продължи дълго. Макар, че пазарът вижда подобен сценарий като високорисков. Вероятността се увеличи – заради необходимостта Иран да отговори на Съединените щати. Но пазарите не гледат на това като на много силен сигнал, ако се вземат предвид и умерените цени.“

снимки: БГНЕС

Азия, и най-вече Китай, ще е сред най-засегнатите от затварянето на Ормузкия пролив. Пекин изкупува около 90% от иранския петрол и не е изненада, че горещо апелира за деескалация на напрежението. „Твърде големи загуби и твърде малко ползи“ – така експерти обобщават резултата за Техеран при евентуално затваряне на Ормузкия проток.

Прочетете също