Home » Дело за клевета: Семейство Макрон подаде жалба за твърдения, че Брижит е мъж

Дело за клевета: Семейство Макрон подаде жалба за твърдения, че Брижит е мъж

by storm

Френският президент Еманюел Макрон и съпругата му Брижит заведоха дело за клевета в Съединените щати. То е срещу инфлуенсърката Кенди Оуенс, която разпространява твърдения, че първата дама на Франция е мъж по рождение. В съдебния иск от 22 точки се претендира за обезщетения и глоби с неопределена стойност. Говорител на Оуенс определи съдебния иск като опит за сплашване. Подобно дело във Франция завърши с оправдателни присъди.

Еманюел и Брижит Макрон срещу Кендис Оуенс. Президентската двойка на Франция депозира жалба от 219 страници във Висшия съд в щата Делауеър. В съдебния иск се изтъква, че Кендис е подложила семейство Макрон на кампания на глобално унижение и безпощаден тормоз с цел привличане на аудитория и печалба.

„Всеки път, когато семейство Макрон излиза от вкъщи, го прави с ясното съзнание, че безброй хора са чули и много хора вярват в тези подли измислици. Това е нахлуване в личното пространство, нечовешко и крайно несправедливо“, пише в съдебния иск до Висшия съд в щата Делауеър.

Популярната инфлуенсърка с близо 7 милиона последователи в Екс и над 4 милиона абонати в YouTube определи като глупаво делото срещу журналист в чужда държава.

Кендис Оуенс, автор на подкаст: „Във всеки случай аз съм смаяна. А вие? Ти си много глупав мъж, Брижит. Но трябва да призная, че определено имаш кураж.“

В поредица, озаглавена „Да станеш Брижит“ Кендис защитава тезата, че първата дама на Франция всъщност е родена като мъж с името Жан-Мишел Троньо – както всъщност се казва брат ѝ. Кендис дори обяви, че е готова да заложи цялата си професионална репутация, ако това не е вярно.

Слуховете около Брижит Макрон тръгнаха през 2021 г. от две инфлуенсърки във Франция, които бяха осъдени на първа инстанция да платят хиляди евро обезщетение на Брижит Макрон и брат ѝ, но после Апелативният съд в Париж ги оправда.

Случаят с иска в САЩ е по-особен, защото според американското законодателство трябва да се докаже, че авторът на клеветата или е знаел, че публикува неверни факти, или е проявил безразсъдно пренебрежение към истината.

Джейн Къртли, професор по медийно право и етика в университета в Минесота: „Президенът Макрон ще има много трудности с този иск за клевета. Той най-вероятно не отдава достатъчно значение на факта, че съдилищата в Съединените щати предоставят широка свобода на физически лица да коментират публични личности.“

За първи път чужд световен лидер завежда дело за клевета в Съединените щати.

Прочетете също