Европейският съюз обмисля създаването на нова световна търговска инициатива, която да замени блокираната в момента Световна търговска организация и в която САЩ няма да участват.
Председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен е представила предложението на европейските лидери на завършилата късно снощи в Брюксел среща на върха.
ЕС е готов за търговска сделка с Доналд Тръмп, но не на всяка цена. Брюксел готви контрамерки в случай на провал.
9 юли е крайният срок за постигане на търговско споразумение между Брюксел и Вашингтон. След това Тръмп заплаши, че ще постави мита до 50 процента върху целия внос от блока. В момента Брюксел разглежда последното предложение на Вашингтон.
„Посланието ни днес е ясно – готови сме за сделка. В същото време се подготвяме за възможността да не бъде постигнато задоволително споразумение. Ето защо се консултирахме относно списък за ребалансиране и ще защитаваме европейския интерес, ако е необходимо. Накратко – всички варианти остават на масата“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Германия настоява за бърза и проста сделка със САЩ вместо усложнени преговори.
„Посочих специфични индустрии, които имаме в Германия: Химическата, фармацевтичната промишленост, машиностроенето, стоманодобивната, алуминиевата и автомобилната промишленост, които в момента са обременени с толкова високи мита, че това наистина застрашава компаниите. И затова е по-добре бърза и проста сделка сега, отколкото бавна и прекалено сложна“, допълни Фридрих Мерц, канцлер на Германия.
Френският президент Еманюел Макрон също иска бърза сделка, но само ако тя е балансирана.
„Истината е, че най-доброто споразумение за митата между Съединените щати и Европа – особено в настоящия геополитически контекст – би било нула за нула. Ако трябва да бъде десет за десет или еквивалентът на десет, нека бъде така. Във всеки случай беше ясно посочено, че регулаторната автономност на Европейския съюз в тези преговори трябва да бъде запазена и що се отнася до мен всички лостове, с които разполагаме, трябва да бъдат използвани“, коментира френският президент Еманюел Макрон.
Урсула фон дер Лайен е предложила на европейските лидери да помислят за създаването на нова световна търговска организация, в която освен страните от ЕС да участват и държавите от тихоокеанския търговски блок.
Част от блока е и Великобритания, а САЩ го напуснаха преди време. Според фон дер Лайен подобна нова инициатива може да покаже на света, че свободната търговия, основана на правила, е все още постижима.