Home » ЕС отново не прие 18-ия пакет санкции срещу Русия

ЕС отново не прие 18-ия пакет санкции срещу Русия

by storm

Министрите на външните работи на Европейския съюз отново не успяха да приемат 18-тия пакет санкции срещу Русия. Гласуването в Брюксел беше отложено след искане от страна на Словакия. Братислава има договор с Газпром до 2034 г. и настоява да получи дерогация от друго от предложенията на блока – за отказ от руски газ от 2028 г. Надеждата на Върховния представител на ЕС за външната политика Кая Калас е санкциите да бъдат приети утре.

Нов опит и ново отлагане. Министрите на външните работи на Европейския съюз отново не успяха да се споразумеят за приемането на 18-ия пакет санкции срещу Русия. Върховният представител за външната политика Кая Калас каза, че е натъжена от липсата на консенсус.

„Наистина съм натъжена, че не успяхме да постигнем това споразумение днес. Бяхме много близо. За да успокоим Словакия, комисията ѝ даде това, което поиска. Трябва да се разберем. Минаха два месеца. Санкциите са необходими, за да лишат Русия от средства за водене на тази война.“

Пакетът от санкции предвижда мерки срещу руския енергиен сектор, плаващ таван върху цените на руския петрол и санкции срещу руски банки и компании.

И без новия пакет, след инвазията на Украйна, Русия е най-санкционираната държава в света. Но икономиката й устоява. Засега. Ако може да се вярва на официалната статистика, през миналата година страната е отбелязала растеж от 4.3 процента – по-висок отколкото този в страните от Г-7. Руският първи дипломат Сергей Лавров увери днес, че Москва не се плаши от нови санкции.

„Въпреки безпрецедентния брой санкции срещу нас, които вече бяха обявени, ние, в края на краищата, се справяме. Не се съмнявам, че ще се справим и сега“, заяви Лавров.

Ръстът на руската икономика се поддържа от военната индустрия и от износа на петрол, който запазва обема си, но се пренасочва от Европа към Китай и Индия. В същото време, танкерите от т.нар. руски сенчест флот помагат на Москва да заобиколи санкциите и да продължи доставките и за други страни.

Не така стоят нещата с износа на газ. Според анализатори, Русия няма така лесно да може да пренасочи този износ извън Европа при тотален отказ на Съюза от руски газ. Санкциите и спадащите цени на световните пазари също така намаляват приходите на Москва както от петрол, така и от газ.

Ефектът от санкциите върху икономиката на страната ще се усети през следващите години. Руското министерство на икономиката прогнизира забавяне на растежа до 2,5 процента още през 2025.

Прочетете също