Home » „Гласът на България беше чут“: Политически реакции, след като ЕП гласува доклада за РСМ без думите „македонски език и идентичност“

„Гласът на България беше чут“: Политически реакции, след като ЕП гласува доклада за РСМ без думите „македонски език и идентичност“

by storm

Гласът на България беше чут и защитихме националния си интерес – така звучат част от коментарите на политици след решението на

Бойко Борисов, лидер на ГЕРБ: „С огромно мнозинство Европейският парламент отхвърли всички текстове, свързани с „македонска идентичност и език“ от доклада за напредъка на Северна Македония. Това е ясен знак, че когато България е единна – когато всички наши евродепутати, институции и политически сили действаме заедно, можем да постигаме резултати и да защитаваме националния интерес на най-високо ниво в Европа! Благодаря на Андрей Ковачев за неуморната работа и на нашето семейство – Европейската народна партия за подкрепата и доверието! През последните седмици проведох редица разговори с европейски лидери и представители на водещи политически семейства в ЕС. Обясних ясно, че европейските институции и техните документи не трябва да се използват за националистическа пропаганда, а да служат на истината и добросъседството. Радвам се, че гласът на България беше чут. Към приятелите ни в Северна Македония подавам отново ръка – нека заедно вървим напред, на основата на уважението и изпълнението на Договора за приятелство и добросъседство. И на европейския консенсус от 2022 г. В мое лице и в лицето на България винаги ще имат искрен и близък партньор.“

Слави Трифонов, лидер на ИТН: „Днес България постигна нещо, което рядко е правила – защити националния си интерес. Днес в Европейския парламент бяха изтрити – повтарям, изтрити – претенциите на Северна Македония за някаква „македонска идентичност“ и някакъв „македонски език“ от доклада за напредъка на тази държава по пътя ѝ към Европейския съюз. Това се случи, първо – заради ясната позиция на „Има Такъв Народ“, като предложихме решение на Народното събрание за твърда позиция на България по отношение на необоснованите претенции на Северна Македония – решение, което беше подкрепено от всички политически сили.
Второ – това се случи заради организираната и последователна, денонощна дейност на българските евродепутати, които направиха нещо достойно за уважение. Промениха мнението на евродепутатите и ги накараха да прогледнат и да разберат българската позиция. И по-важното – да я подкрепят безусловно. Трето – всичко това, което ни се наложи да гледаме и да го преустановим, беше резултат от некадърната и вредна външна политика на „Продължаваме Промяната“, начело с един бивш министър-председател, а отскоро – и бивш народен представител. Тогавашната двойствена външна политика на Кирил Петков създаде предпоставки пред управляващите в Северна Македония, че – след като видимо България е слаба – може и да им се получи. Да, ама не! Реагирахме още тогава, когато свалихме онова правителство. Реагирахме и сега, като защитихме националния си интерес. Оттук нататък ще продължаваме да реагираме по абсолютно същия начин – всеки път, когато бъде накърняван българският интерес и правата на българите в така наречената държава „Северна Македония“!

Станислав Балабанов , ИТН: „Докладът е гласуван без думите, свързани с македонска идентичност и език. Нещо, което македонците се опитаха да наложат задкулисно, с лобита през посредници. „Има такъв народ“ го спряха и докладът е факт България постига за първи път забележителна геополитическа победа, отстоявайки националния си интерес и недопускайки задкулисната договорка да стане факт. Ние нямаме нищо против техния път, но този път да е свързан с всичко залегнало в спогодбите и споразуменията, които сме заложили още през 2017 г. Нека Мицкоски разбере, че има една партия в България – ИТН, и тя го спря в момента с подкрепата на всички останали. Спря тези негови планове да се качи на някаква задкулисна вълна, с цел да си запази жалкото правителство в Северна Македония. И да знае, че ако не върви по пътя, на който сме положили основи, дали рамки, той ще остане в историята на политическото бунище на Северна Македония, а Северна Македония ще остане една държава, която просто няма да е част от ЕС.“

Костадин Костадинов, лидер на „Възраждане“: „Не са толкова моментите, в които можем да демонстрираме обединение, но в случая е така. Защото македонският въпрос изискваше, продължава и винаги ще изисква национално обединение. Благодарение на общите усилия на всички парламентарни групи, представени в Европейския парламент, в крайна сметка България успя да направи нещо, което досега не се беше случвало. Успя да наложи своята гледна точка. Затова поздравления за всички, които участваха в този процес, защото това не е победа на правителството, това е победа на целия български народ, представен в Европейския парламент. Това беше наистина много силен момент за нас и се надявам такива моментите да има още и още.“

Прочетете също