За първи път от началото на войната срещу Хамас – Израел атакува по суша Дейр ал Балах, в централната част на Ивицата Газа. Бежанският лагер Дейр ал Балах е смятан за последния бастион на групировката Хамас. Районът е гъстонаселен, тук са намерили убежище много бежанци от Рафа и Хан Юнис. Предположенията са, че именно в тази част на Ивицата се намират останалите в плен израелски заложници. Същевременно от британското външно министерство разпространиха съвместно изявление на 26 държави – с призив за незабавно прекратяване на огъня в Газа заради тежката хуманитарна ситуация в анклава.
За първи път танкове и бронирани машини в Дейр ал Балах, подкрепени от въздушни и артилерийски удари. Нахлуването по суша в тази централна част на Ивицата Газа бележи промяна в курса на израелската армия. За 21 месеца война срещу Хамас гъстонаселеният район оставаше встрани от сухопътните ѝ операции заради сведения, че групировката държи там заложниците. От израелската армия не коментират новата сухопътна офанзива.
Снимки: АП/БТА
В Екс арабскоговорящ израелски военен говорител вчера отправи призив към местните жители да се евакуират незабавно на юг – към Ал Мауаси, който беше определен от Израел като хуманитарна зона.
Ади Абу Канас, разселен жител на Газа: „Пуснаха листовки. Не знаем къде да отидем, нямаме подслон. Никого не сме наранили. Оказват ни натиск“.
Тюрия Абу Канис, разселена жителка на Газа: „Напускаме, защото ни е страх за себе си и за децата ни, но това вече е прекалено“.
Рано тази сутрин израелските удари имаше и в град Газа.
Международни организации предупредиха, че операцията в Дейр ал Балах ще попречи на хуманитарните дейности. Те бяха съсредоточени там, след като израелската армия нахлу дълбоко в южната част на Ивицата преди година. Ръководителят на палестинския филиал на службата на ООН за хуманитарната помощ обаче остава там.
Том Флетчър, ръководител на службата на ООН за хуманитарната помощ: „Говорих с Джонатан Уитъл. Той е в Дейр ал Балах, докато израелските удари се засилват. Заедно с екипа ни и цивилни граждани оставаме да помагаме“.
Според нови оценки на експерти милион и половина души са в риск от недохранване или глад. Агенцията на ООН за палестинските бежанци съобщи, че в складове на границата с Израел има храна, достатъчна за повече от три месеца. Почти ежедневни са съобщенията за набези срещу хуманитарни конвои, но също и за израелски огън в отговор – твърдения, които израелските военни оспорват.
На този фон началникът на генералния щаб на израелската армия Еял Замир заяви, че шансовете за спиране на огъня в Ивицата Газа и споразумение за освобождаването на заложниците, стават все по-големи. По думите му израелската армия е готова за всички възможни сценарии. Израел и Хамас от месеци водят непреки преговори в катарската столица Доха за прекратяване на конфликта. Като посредници в преговорния процес участват дипломати от Катар, Египет и Съединените щати.