Home » Как Италия се включва във възстановяването на Украйна?

Как Италия се включва във възстановяването на Украйна?

by storm

През изминалата седмица се състоя поредна среща на високо равнище за възстановяването на Украйна. Освен планираният нов пакет от санкции към Русия, страните членки на Европейския съюз дадоха своите заявки за това с какво могат да помогнат на Киев, освен с пари. Представители на италианския бизнес вече се включват във възстановяването на Украйна.

„Украйна не е сама“ – това послание се чу в изказванията на почти всички държани ръководители в сърцето на Италия, в столицата Рим. Целта на форума, на който се събраха правителствени лидери е да се мобилизира и да се привлече широка подкрепа не само финансова, а също така икономическа и ,разбира се, политическа, за да може да бъде възстановена ключова инфраструктура в Украйна като се започне от ж.п. линии, преминем през изграждане на детски градини и училища.

Възстановяването на Украйна не беше само на думи в политическите речи. Бяха подписани и редица меморандуми с реални проекти и инвестиции за милиони евро.

Алфредо Инглети – вицепрезидент на Италианската национална асоциация на инженерните компании: „Ние сме тук, за да се опитаме да обединим всички усилия, за да помогнем на Украйна. Беше подписан меморандум за педиатрична болница, друг – за пристанищни съоръжения, трети за училищен комплекс. Защото нуждите са много и различни. И не само в районите с военни действия, а и в части на Украйна, където има вътрешно движение на хора от един регион към друг. И това поражда необходимостта от подобряване на инфраструктурата в тези региони. Така че не става дума само за възстановяване, но и за подобряване на съществуващата инфраструктура в подкрепа на населението. Със сигурност транспортната инфраструктура ще бъде от първостепенно значение, но първо войната трябва да спре, за да можем да инвестираме в тази инфраструктура.

БНТ: За колко пари говорим?

За тези проекти – около 15-20 милиона евро. Знаете, че нуждите за пълното възстановяване на инфраструктурата са хиляди пъти повече“.

По оценки на Световната банка Украйна ще се нуждае от 524 милиарда долара за период от 10 години, за да възстанови щетите от войната с Русия.

Последиците от войната не са само по сградите. Огънят срещу Украйна оставя белег върху хиляди семейства. И тук помощта на този италиански ортопедичен център е безценна. Те създават протези за пострадалите от военните действия.

Рикардо Менандро – биоинженер в ортопедичен център: „Помагаме на Украйна като си сътрудничим с Червения кръст, с който имаме и споразумение. Тъкмо обучихме някои от техните специалисти, за да ни помагат. Миналият петък завършихме обучението на две медицински сестри. Те дойдоха в Италия, В Падуа, останаха три месеца. Обучихме ги с нашите специализирани ортопедични техници и те вече знаят как да вземат точните размери за протези. Сега се върнаха в Украйна“.

Компанията на Рикардо прави протези за възрастни и за деца. Планират да изпращат в Украйна по 300 годишно.

Рикардо Менандро – биоинженер в ортопедичен център: „Реших да помагам на Украйна, защото на първо място трябва да помагаме на нуждаещите се. Кризата в Украйна е много, много дълбока в момента и ние с нашите специализирани умения искаме да се уверим, че на първо място хората ще живеят по-добър, по-здравословен и по-щастлив живот“.

Българският бизнес също може да допринесе значително за следвоенното възстановяване на Украйна. Тази заявка даде премиерът Росен Желязков.

Росен Желязков – министър-председател на Република България:„Все повече и повече светът говори за мир. Заедно с Турция и с Грузия, и Украйна трябва да гарантираме стабилността на черноморската инфраструктура, както водна, така подводна. Тя е свързана с пренос на ел енергия, с транзит на газ, с пренос на данни. Проектът, който обсъждаме и с колегите от Гърция за железопътна връзка Александруполис – Одеса е важен приоритетен проект. Другият проект – това, разбира се е проектът за АМ „Черно море“, който също трябва да осигури свързаност Турция – Украйна. Не на последно място енергийната ни свързаност – увеличаването на капацитета по вретикалния коридор и удвояването на възможността за експорт на природен газ и транзит на природен газ.

По време на срещата си с украинския президент Росен Желязков постави акцент върху диверсификацията на енергийни източници и необходимостта от общ подход за справяне с предизвикателствата, особено през зимните месеци.

Прочетете също