От септември тази година Гърция въвежда нов правилник за уличното движение със значително по-сурови наказания за нарушителите. Водещ принцип е борба с рецидивите – чести и повтарящи се нарушения. Санкциите ще се връчват дигитално от автоматизирана система и нарастват кумулативно – от солени глоби, лишаване от правоуправление и сваляне на номерата на колата, до 10 години затвор при причинена смърт.
Гърция е сред европейските страни с най-висока смъртност на пътя и правителството е решено да противостои на тревожната тенденция.
Действия с мобилен телефон по време на шофиране в Гърция вече ще се наказват по тристепенна скала. Първо нарушение носи глоба от 350 евро и 30 дни без книжка, трето провинение ще коства 2000 евро и една година без провоуправление. За първи път Гърция ще санкционира и пътник на мотоциклет без каска, досега отговорност носеше само водачът.
„Непрекъснато се извършват нарушения. Ако застанете на светофара, ще видите какво става. Минават на червено, карат без каски“, коментира мотоциклетист.
Въвеждат се и нови ограничения на скоростта – 30 километра в час по тесни улици и в близост до училища и 50 километра в час по големи градски артерии. Максимално допустимата скорост на магистрала става 140 километра в час. До 10 години затвор без право на замяна ще носи причиняване на смърт под въздействие на алкохол или при управление с превишена скорост.
„Това е стъпка в правилна посока- както новият правилник, така и камерите, които ще бъдат инсталирани“, отбелязва шофьор.
Тежки санкции застрашават и участниците в улични гонки. Наказанията започват от 2 хиляди евро и една година без книжка, а при трети случай или шофиране с над 200 километра в час нарушителят плаща 8 хиляди евро и губи правоуправление за четири години.
Значително се затягат санкциите за неправомерно шофиране в бус лентата. А повторно паркиране пред рампа за инвалиди ще коства на нарушителя 2000 евро и една година без книжка. Посланието е, че достъпността не подлежи на обсъждане – блокирането на рампа не е просто нарушение, а заплаха за нечий живот.
Кириакос Мицотакис – премиер на Гърция: „Целта ни е да направим ежедневното пътуване по-сигурно за водачи, пътници, велосипедисти и за пешеходци, които често стават невинни жертви.“
665 души са загинали при катастрофи в Гърция през миналата година, страната е на седмо място в Евросъюза по смъртни случаи на пътя, сочат статистически данни на национално и европейско равнище.