Сложен ли е край на 12-дневната война между Израел и Иран? Въпреки обявеното от американския президент Доналд Тръмп прекратяване на огъня и след като страните се съгласиха с него, Тел Авив обяви, че Техеран е изстрелял ракети по израелска територия. Израел обеща да отговори. Изключително интензивни бяха изминалите часове – от иранските атаки срещу американска военна база в Катар, до обявяването на примирие от президента Тръмп и тежките взаимни обстрели.
Въздушна тревога почти на цялата територия на Израел – властите докладват за поне шест вълни ирански ракетни атаки и за жертви и десетки ранени. Всичко това след като Доналд Тръмп обяви, че Иран и Израел са постигнали съгласие за прекратяване на огъня.
Тежка нощ и в Техеран – серия израелски атаки срещи различни обекти. Няколко часа по-късно, сутринта в иранската столица е спокойна. Иранската държавна телевизия съобщи за примирието, като коментира, че то е било „наложено“ на Израел след успешната Удейд“ в Катар, извършена от Иран снощи. След серия постове в социалните мрежи, в които Доналд Тръмп обяви отговора на Иран за много слаб – след като Вашингтон атакува три ядрени ирански обекта, Техеран удари американска военна база в Катар, държавният глава обяви начало на примирието.
Доналд Тръмп – президент на САЩ: „Прекратяването на огъня е в сила. Моля, не го нарушавайте. Доналд Тръмп, президент на Съединените щати.“
Иран заяви, че няма да продължава враждебни действия, ако и Израел спре атаките. В изявление на кабинета „Нетаняху“ се казва, че Тел Авив е постигнал всичките си цели и е съгласен с предложението на Вашингтон:
„Израел премахна изцяло двойната заплаха за съществуването си – както по отношение на ядрените въпроси, така и тази от балистични ракети. Израелската армия постигна пълно пълно въздушно превъзходство в небето над Техеран, нанесе тежък удар по военното ръководство и и унищожи десетки основни цели на иранския режим.“
По думите на вицепрезидента Джей Ди Ванс, благодарение на действията на президента Тръмп, Иран вече е неспособен да произведе ядрено оръжия. Мнението на анализатори е, че Техеран е бил много близо до тази цел.
Тони Ъруин, професор по ядрена физика: „Международната агенция за ядрена енергия е изследвала около 90% от обекта ФОрдо. И е повече от ясно, че дейността не е била за мирни цели, били са на път да направят бомба. Така че, случилото се ги е забавило. И ще бъде интересно дали агенцията ще се върне, за да проследи материалите от съоръжението.“
Това е край на първа глава на тази война, ни не и начало на мир между Израел и Иран, категорични са анализатори.
снимки: БГНЕС