За хиляди туристи в Гърция и Турция почивката е напът да се превърне в предизвикателство, заради бушуващите там пожари. Най-малко 5 000 души са евакуирани от гръцкия остров Крит, все още не са окончателно овладени пламъците в района на Вурвуру, на Халкидики – популярна дестинация и за много българи. В гасенето там участват и български огнеборци. В Турция – един човек е загинал при пожар в района на Измир. Активни огнища има и в област Анталия.
Петър Анастасов се оказва в окото на огнената стихия случайно – трябвало да занесе документ на друга наша сънародничка в Агия Фотя, на остров Крит, на който живеят около 20 хиляди българи.
Петър Анастасов, Сдружение на българите на остров Крит: „Пожарът се виждаше на около километър и половина по билото на планината към населеното място. В рамките на около един час си стана доста голям. Слезе към селото. Поизнесоха се доста хора, автомобили.“
Една от причините за усложняването на обстановката са силните пориви на вятъра. Петър разказва, че и просеките не успели да спрат пламъците.
Петър Анастасов, Сдружение на българите на остров Крит: „Маслината, която гори, тя се взривява. При взрива стават малки барутени топченца. Взимате въздушните струи и тези малки топченца ги разнасят на по 50-100 метра разстояние. Интересното беше, че се запалваха малки пожарчета след пожарникарите.“
Мъжът прекарал нощта близо до пламъците.
Петър Анастасов Сдружение на българите на остров Крит: „Към 6.30 сутринта вече не се виждаше нищо. Вече не се дишаше. Съседните хотели бяха евакуирани всичките. Автобуси изнасяха хората масово.“
Най-малко 230 пожарникари и 46 единици техника – пожарни коли и хеликоптери, участват в гасенето на Крит. Критична е ситуацията и в град Йерапетра. Засегнати са хотели и жилищни постройки, но няма данни за ранени. Част от туристите са прекарали нощта в местната спортна зала или в хотели, далеч от района на пламъците.
„Пламъците и димът много доближиха хотела и ни казаха да се евакуираме. Персоналът се справи невероятно – направи всичко за нашата безопасност“.
Мнозина са избрали да напуснат Крит с лодки. В гасенето участват и много доброволци.
„Можем да се надяваме само на чудо. И се надяваме да няма жертви и материални щети“.
Гърция, както и още редица държави в района на Средиземно море, се намират в „гореща точка за горски пожари“ – термин, използван от учените, за места, където пламъците през сухите и горещи лета не са рядкост. През последните години обаче, пожарите започват все по-рано и са все по-унищожителни, като основната причина за това са климатичните промени.
Евакуация е наредена в квартали на Чешме и Урла, в района на Измир. Към момента мярката е превантивна. От вчера пламъци са обхванали тревни площи и храсти. Гасенето им е много трудно заради засушаването и силния вятър. Заради силно задимяване временно беше затворена магистралата Измир – Чешме. На места в район на пожарите спира тока, защото местните власти правят всичко възможно огънят да не стига до трансформаторите.
Пожари и в област Анталия. Най-сериозно е в окръг Муратпаша, където горят борови гори. Близките населени места са в готовност за евакуация. Гаси се по суша и въздух.