Европейският съюз одобри нови санкции срещу Русия, които са насочени срещу руския износ на петрол и газ. Приемането на 18-ия пакет беше постигнато, след като Словакия се съгласи да оттегли ветото си, което налагаше от седмици. От Кремъл коментираха, че „Русия е изградила имунитет срещу западните санкции и се е адаптирала към тях“.
18-ият пакет от санкции трябва да удари петролната и енергийната индустрия на Русия. Според прогнозите заради новите мерки Русия ще изгуби 1,5 трилиона рубли приходи от петрол и газ, предвидени в бюджета за тази година.
„ЕС одобри един от най-силните си санкционни пакети срещу Русия досега“, заяви Кая Калас, върховен представител на ЕС за външната политика и сигурността.
Таванът на цената на руския петрол трябва да се понижи с 15 процента, с което от 60 долара за барел ще падне на 47,6 долара. Чрез ограничаване на трансакциите санкциите трябва да предотвратят повторно задействане на газопроводите Северен поток 1 и 2.
Три от общо четирите газопровода, които свързват Русия с Германия, бяха повредени при атака преди три години. Ако бъдат ремонтирани, Русия би спечелила милиарди от продажба на синьо гориво.
Под ударите на новите санкции попадат също индийски и китайски компании, които работят с Русия. Затягат се и мерките срещу „руския сенчест флот“.
„Неведнъж сме казвали, че смятаме тези едностранни ограничения за незаконни и ние им се противопоставяме. Но в същото време вече сме изградили имунитет към санкциите, адаптирали сме се към тях“, коментира Дмитрий Песков, говорител на Кремъл.
Европейският съюз се надяваше 18-ият пакет от санкции да бъде приет много по-рано. Но Словакия го блокира три пъти, защото продължава да внася руски газ по договор, който е в сила до 2035 година.
„В този момент би било контрапродуктивно да продължим да блокираме 18-ия пакет от санкции. Това би застрашило нашите интереси“, каза още премиерът на Словакия Роберт Фицо.
Той обясни, че страната му е получила гаранции от Европейската комисия за съдействие в случай на потенциален недостиг на газ или скок на цените и транзитните такси, както и съдействие в спорове за потенциални претенции за обезщетение от руския доставчик „Газпром“.
Европейският съюз вече е започнал работа по 19-ия пакет от санкции срещу Москва. Новите мерки ще са насочени срещу търговията, финансите и енергетиката.
Европейските държави обаче не могат да постигнат единодушие по другата важна тема – предложения от Европейската комисия бюджет в размер на 2 трилиона евро.
Германия, Нидерландия и Швеция вече обявиха, че са против. Унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че „новият бюджет ще разруши Европейския съюз“. Най-много критики има предложението на Европейската комисия големите компании да се облагат с нов данък.