Home » Отказват ли се САЩ от посредничеството между Русия и Украйна

Отказват ли се САЩ от посредничеството между Русия и Украйна

by storm

След телефонната дипломация за войната в Украйна – основният въпрос е промени ли се позицията на Съединените щати в преговорите за край на войната в Украйна и ще се оттегли ли Доналд Тръмп от посредническата роля? По информация на американски медии американският президент се е обявил против санкции срещу Русия.

Според руската страна по време на разговора между Путин и Тръмп не е ставало дума за никакви срокове за преговорите между Киев и Москва. Украинският президент Володимир Зеленски обвини Русия, че си „купува време“, за да продължи войната.

Според Зеленски Москва умишлено протака преговорите и настоя за последствия.

„Очевидно е, че Русия се опитва да си купи време, за да продължи войната и окупацията. Работим с партньорите ни, за да може натискът да принуди Русия да се държи различно. Санкциите имат значение и аз съм благодарен на всеки, който ги използва срещу военнопрестъпници. Ако Русия продължи да поставя нереалистични условия и да подценява възможни резултати, трябва да има жестоки последствия“.

След разговора си с Путин Тръмп заяви, че войната е проблем на Европа и тя трябва да си го реши. Това беше изтълкувано като поредна стъпка в посока оттегляне на Вашингтон от посредническа роля в разговорите между Киев и Москва, нещо, за което отдавна заговориха вицепрезидентът Джей Ди Ванс и държавният секретар Марко Рубио.

Ако САЩ решат да „излязат“ от преговорите, това означава ли край на военната и разузнавателна помощ за Украйна, питат анализатори. Намерението за по-малка ангажираност на САЩ притесни Зеленски, който каза, че американците не бива да се дистанцират от процеса. В Русия – по думите на съветника на Путин – Юрий Ушаков, в разговора между Путин и Тръмп е станало дума за санкции, но Тръмп е казал, че не е привърженик на подобни действия, а на постигането на договорки.

Според американския сайт „Аксиос“ Тръмп се е обявил срещу санкции за Русия. А изданието „Икономист“ пише, че вместо да постави ултиматум на Русия, Тръмп я ухажва. Акцент в разговора между Путин и Тръмп са били „корените на конфликта“, от 2014 година Украйна „изтребва“ всичко руско, и това няма как да остане без последствия, каза руският дипломат номер 1.

„Искам да уверя всички присъстващи, че Русия няма да изостави православните хора в Украйна в беда и ще постигне спазването на законните им права, а каноничното православие ще си върне централното място в духовния живот на украинските земи. Гаранции за постигането на тези цели е позицията на Руската федерация за справедливо регулиране на създадената от Запада украинска криза. Тази позиция, с цялата ѝ тежест, за пореден път, беше потвърдена вчера от президента Путин след разговора с президента на Съединените щати Тръмп“, каза Сергей Лавров, министър на външните работи на Русия.

Отзвукът от телефонната дипломация – в Киев искат конкретни действия, в Москва – всичко да свърши.

„Искам Тръмп да е по-ефективен, защото има много разговори, но много малко конкретни действия. Путин разбира само от сила. Срещу него трябва твърда ръка, тежки санкции – само това ще има резултат“, каза Светлана Куз, жител на Киев.

„Нещата ще се променят към по-добро и скоро ще има мир. Важното е икономиката да не спира, а да се развива“, коментира Денис, жител на Москва.

Говорителят на външното министерство на Русия Мария Захарова заяви, че Зеленски и Западът са се опитали да саботират преговорите между украинската и руската делегации в Истанбул.

Прочетете също