ЕС ще продължи да се подготвя за всички възможни сценарии и ще използва времето до първи август за водене на преговори. Това каза председателят на ЕС Урсула фон ден Лайен след предложените от Вашингтон 30 процентни мита.
Президентът Доналд Тръмп защити решението си каза, че то означава, че „милиарди долари“ ще се „изливат“ в американската икономика. Изчисленията на експерти обаче, сочат друго, ако митата за европейския внос в САЩ са между 10 и 25 процента, то ЕС ще загуби 0,3 на сто от БВП, а Съединените щати – 0,7.
„Струва ми се, че Тръмп взема решения еднолично, без да се съобразява с никого! Това засяга не само Европа, но и целия свят. Много скоро ще засегне и нас.
Реакцията на жителите на испанската столица Мадрид на предложението на Доналд Тръмп за увеличение на мита за европейския внос в САЩ. В Италия заглавията на всички вестници са свързани с тази тема. Шок – така от френската млекопреработвателна индустрия коментират заявката на Тръмп и добавят, че вероятно ще се наложи преосмислят стратегията си изцяло. Половината от продукцията ѝ се изнася за САЩ.
„Това е шок, за съжаление. Въпреки че го очаквахме. Знаехме, че ще става дума за сериозно увеличения на митата, но 30% е шок. И много лош сигнал от Съединените щати към търговските им партньори в Европа“, каза Франсоа-Хавиер Хуард, Асоциация на млекопреработвателите, Франция.
Тонът на Брюксел в спокоен, посланието ясно – готови сме за всякакви варианти.
„Както знаете, имаме двупосочен подход. Много е важно, и многократно сме казвали, че предпочитаме решение, основано на преговори. Това продължава да важи и ще използваме времето до първи август. И втората посока – от самото начало сме изработили и сме готови да приложим контрамерки. Подготвени сме за това, и можем да отговорим – при необходимост“, заяви Урсула фон дер Лайен, председател на ЕК.
Според фон дер Лайен, ЕС все още е далеч от прилагането на така наречения „инструмент срещу икономическа принуда“, който дава възможност на Брюксел да налага ограничения не само върху стоки, но и върху услуги. Експерти не крият притесненията и се надяват, ЕС да е наистина подготвен за непредсказуемите ходове на Белия дом.
„Ще станем свидетели на увеличение на цените, загуба на работни места и как точно ще се развие това? Не знаем. Нивото на несигурност за фирмите е безпрецедентно“, коментира Мери Лавли, анализатор в Института за международна икономика „Питърсън“.
„Надявам се Европейският съюз, заедно с Комисията, да имат дългосрочна стратегия за преговори. И част от нея трябва да бъде намаляване на регулациите за американския износ. В същото време, мисля, че Евросъюзът ще предложи да купува повече американски стоки, но без да се поставя в неизгодна позиция. Защото обединението трябва да преговаря с разбирането, че разполага с огромен единен пазар, че преговаря от позиция на сила, но с готовност за сделка, изгодна и за двете страни“, каза Карстен Бржески, икономист.
По данни на Евростат, през миналата година търговията със стоки и услуги между Европейския съюз и Съединените щати е възлязла на 1,7 трилиона евро. Съюзът продава повече на Вашингтон, отколкото купува, и търсенето на балансиран подход е от ключово значение.