Фокус върху подводната археология в Черно море и културните богатства на България по време на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство, която се провежда под председателството на България в централата на ЮНЕСКО в Париж до 16 юли 2025 г. В реч на френски език българският министър на културата Мариан Бачев подчерта нуждата от засилено участие на младото поколение в съхранението на културната памет, както и значението на образованието, дигиталните технологии и културната приемственост. Председателството на България на сесията на Комитета за световно наследство се осъществява във френската столица, след като се оказа, че има изоставане в организацията за провеждането ѝ у нас.
С реч на френски език министърът на културата откри председателството на България на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Това се случи не в НДК в София, а тук в сърцето на Париж, именно в централата на ЮНЕСКО.
Мариан Бачев, министър на културата: „Културното наследство е инструмент, с който можем да дадем шанс и път на много от уязвимите групи – особено сред младите хора. Изкуството във всичките му форми и прояви – казвам го като човек, чиито житейски път е посветен на театъра, може да бъде онази вдъхновяваща алтернатива, която да даде смисъл на много млади хора в риск.“
С този призив стартът на българското председателство беше даден.
Мариан Бачев, министър на културата: „Не гледаме назад, гледаме напред ползите са че БГ запазва председателството си остава уважаван член на културната общност.“
А с откриването на сесията се акцентира върху културните и природните богатства у нас – прочутата българска роза, историческите забележителности и археологическите открития в Черно море.
Доц. д-р Тодор Чобанов, зам.-министър на културата: „Говорим за 10 000 години назад, праисторията на региона е много интересна, знаете на бреговете на Черно море са открити първите в историята следи за цветна металургия, за обработка на злато, тук имаме много интересни праисторически явления, но и в други епохи сме се разпрострели.“
В рамките на текущата сесия България предлага създаването на Регионален център под егидата на ЮНЕСКО, посветен на подводното културно наследство на Черноморския регион.
Доц. д-р Тодор Чобанов, зам.-министър на културата: „И се надяваме тази есен да вземат отговорното решение да превърнат нашия център по подводна археология в център на ЮНЕСКО, което ще има положителни последствия за проучвания, които тепърва ще се правят в любимото ни Черно море.“
Десетте обекта у нас, вписани в Списъка на ЮНЕСКО, бяха представени в новото издание на списанието на “ЛИК”, изготвено от Българската телеграфна агенция.
Кирил Вълчев, генерален директор на БТА: „Ние имаме 10 обета в списъците за културно и природно световно наследство, имаме 8 в списъка на нематериално културно наследство, това ни поставя на 33 място от 168 държави, които имат такива обекти.“
снимки: БТА
В представянето на страната ни ще се включат Бистришките баби, гайдари, както и световно известната Бетани Хюз.