От желана възможност – посещението в Белия дом при втория мандат на президента Доналд Тръмп започва да се превръща в рисковано занимание. След украинския президент Володимир Зеленски в началото на март – и президентът на Република Южна Африка научи това по трудния начин вчера, когато стана жертва на истинска президентска „засада“ от страна на Тръмп.
Усмивки, дежурната размяна на комплименти и разговори за голф. И изведнъж, удар под кръста пред погледите на телевизионните камери. Всичко започна, когато Тръмп беше попитан от журналист какво би могло да го убеди, че противоречивите твърдения за „геноцид над белите“ в Южна Африка са неверни. Рамапоса отговори пръв, като заяви, че президентът ще трябва да чуе гласовете на южноафриканците по този въпрос. Но той очевидно не очакваше това, което последва. Тръмп помоли да се намали осветлението и прожектира на Рамапоса видео на път, осеян с бели кръстове, за които каза, че са гробове на бели фермери, както и речи на политически лидер, който крещи „убий фермера.“
Доналд Тръмп, президент на Съединените щати: „Тези хора в много случаи са били екзекутирани. Били са екзекутирани. И те са бели. И повечето от тях са фермери. И това е тежка ситуация, не знам как обяснявате това. Как обяснявате това? Взимат земята на хората и в много случаи тези хора биват екзекутирани.“
По-рано тази година Рамапоса подписа спорен законопроект, позволяващ изземването на земя без компенсация, но законът не е приложен. А белите кръстове от видеото се оказаха декор от протест, а не реални гробове. Рамапоса седя тихо, докато гледаше видеата, и след това каза:
Сирил Рамапоса, президент на ЮАР: „В нашата страна има престъпност. Но хората, които за съжаление биват убивани в резултат на престъпна дейност, не са само бели. По-голямата част от тях са чернокожи.“
Такива са и официалните данни. Анализатори предположиха кой би могъл да стои зад непроверените твърдения, станали основа за този добре организиран опит за унижение.
Каролин Холмс, преподавател по политически науки от Университета на Тенеси Ноксвил: „Когато се говори за геноцид над белите, това се прави предимно от паравоенни групи в Южна Африка или от международни активисти. Най-известен, вероятно и най-публичен, е Илън Мъск, който е основен поддръжник на това. Видяхме това не само в личните му изказвания, но и в твърденията, че е манипулирал алгоритъма на своя чатбот Grok, за да изведе на преден план този разказ за геноцида над белите. Но всъщност това изобщо не е нещо, което хората в Южна Африка приемат сериозно.“
Илън Мъск, който е роден в Южна Африка, присъства на срещата и погледът му сякаш говореше вместо него. Въпреки че спря приемането на бежанци в страната, Тръмп прави изключение за белите южноафриканци, предимно потомци на холандски заселници. Първата група от около 50 бежанци пристигна в Съединените щати по-рано този месец.